Starý most (Bratislava)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 15:28, 1. september 2006, ktorú vytvoril Wizzard (diskusia | príspevky)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pohľad z Tyršovho nábrežia

Starý most (pôvodne: Most Červenej armády) je najstarší (ešte stojaci) most cez Dunaj v Bratislave.

Postáva zo železných kusov, ktoré držia pokope len nespočetné železné skrutky. Stojí na kamenných pilieroch. Je dlhý 460 m. Je na ňom drevený chodník, jednoduchá dvojprúdová cesta a dvojo koľajníc, ktoré sa však už nepoužívajú.

Dejiny

Odhliadnuc od krátkodobo existujúceho mosta v 15. storočí bol prvým mostom v Bratislave pontónový most, ktorý bol postavený roku 1825 a nachádzal sa niekde pri dnešnom námestí Ľ. Štúra. Postavili ho potom ako rôzne drevené mosty neodolali neustálym škodám spôsobeným plávajúcim ľadom. Tento pontónový most vydržal do roku 1891.

Dnešný Starý most stojí na mieste bývalého mosta Františka Jozefa, prvého oceľového mosta v Bratislave. Roku 1891 ho cisár František Jozef I. prišiel osobne otvoriť. Pôvodne išlo o železničný most na trati (otvorenej v tom istom roku) Bratislava-Szombathely. V čase prvej česko-slovenskej republiky sa volal Štefánikov most.

Počas druhej svetovej vojny bola oceľová časť zničená, ale časti pilierov sa zachovali dodnes. Po dobytí Bratislavy sovietskymi vojskami v roku 1945 postavila Červená armáda a jej nemeckí vojnoví zajatci dnešný most. Hoci bol vtedy zamýšľaný ako dočasné riešenie, používa sa tento most z dôvodku nedostatku financií dodnes, aj keď sa stále znova objavujú návrhy zavrieť ho či zbúrať.

Budúcnosť

V budúcnosti po rekonštrukcii mosta sa plánuje uzavretie mosta pre individuálnu automobilovú dopravu alebo pre všetku automobilovú dopravu a má sa používať výlučne na električkovú dopravu. Po rekonštrukcii sa uvažuje, že na ňom budú premávať rýchle moderné električky z Petržalky do centra a späť oboma smermi súčasne.

Externé odkazy

Súradnice: 48° 08′ 18″ s. š., 17° 07′ 02″ v. d.