Stolička

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Stolička pozri Stolička (rozlišovacia stránka).
Stolička

Stolička je súčasť bytového zariadenia, kus nábytku rozličným spôsobom upravený na sedenie pre jedného človeka.[1]

Typická stolička sa skladá z operadla, sedadla a nosnej časti (väčšinou ide o 4 nohy, ale výnimkou sú viac či menejnohé varianty). Doplnkom stoličky je opierka (operadlo na ruky), s ktorou sa už zaraďuje do skupiny nábytku slúžiaceho predovšetkým k odpočinku, ako kreslo. Stolička môže a nemusí byť čalúnená; kreslo je čalúnené vždy.

Stolička je určená pre jednu osobu a neslúži len k relaxačným účelom, ale napríklad aj pri stolovaní alebo pri rôznej práci. Pohovka, lavička, gauč atď. sú určené pre viac osôb a využitie nachádzajú hlavne v odpočinkovej činnosti. Stolička je vyrobená takmer z ľubovoľného pevného materiálu, ale medzi najčastejšie patria stoličky vyrobené z dreva (napr. ratan), plastu, kovu, pleteného prútia atď.

Správne rozmery stoličky[upraviť | upraviť zdroj]

Výška sedadla by mala byť v rozmedzí 40 až 50 cm tak, aby sediaci človek mal nohy v kolenách ohnuté v tupom uhle. Uhol operadla by mal byť taký, aby bola osoba pri opretí v miernom záklone (5°). Výška operadla by mala byť približne taká, aby dosahovala pod lopatky alebo k ramenám tela. Kancelárska stolička poskytuje sediacemu vyšší komfort, má prvky aktívneho sedenia a ide o typ ergonomickej stoličky pre dlhodobé sedenie.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Stolička

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Židle na českej Wikipédii.