Strmhlavé bombardovanie
Tomuto článku alebo sekcii chýbajú odkazy na spoľahlivé zdroje, môže preto obsahovať informácie, ktoré je potrebné ešte overiť. Pomôžte Wikipédii a doplňte do článku citácie, odkazy na spoľahlivé zdroje. |
Strmhlavé bombardovanie je druh bombardovania, pri ktorom lietadlo nalietava na cieľ pod uhlom 70° až 90° od vodorovnej roviny. Bomby boli zväčša odhadzované z výšky 400 – 600 m, pričom pilot následne okamžite začal vyberať strmhlavý let a spolu so strojom unikal z priestoru bombardovania[1]. Vyberanie strmhlavého letu je v dôsledku silného preťaženia fyzicky náročné pre posádku a výrazne je pri ňom namáhaná aj konštrukcia lietadla. Používalo sa najmä na presné bombardovanie malých cieľov, pričom využívalo fakt, že pri odhode bômb sa výrazne eliminovala balistická krivka, keďže bomba padala prakticky po zvislej priamke.
V súčasnosti sa prakticky nepoužíva, pretože pri presnom bombardovaní sa používajú samonavádzacie strely, lietadlo potrebuje nalietavať z pomerne veľkej výšky, čo ho robí zraniteľným a výcvik nie je jednoduchý. Ale úplne prekonané nie je, pretože sa pri ňom dajú použiť obyčajne (neriadené) bomby, ktoré sú inak pri rovnakej hmotnosti účinnejšie ako bomby riadené.
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ Václav Němeček. Vojenská letadla 2 / Medzi dvěma světovými válkami. Praha : Naše Vojsko, 1995. S. 67.
Iné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Strmhlavé bombardovanie