Preskočiť na obsah

Subprime market

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Subprime market je súčasť trhu spotrebiteľských úverov. Na tomto trhu získavajú úvery klienti, ktorým ich odmietli poskytnúť spoločnosti pôsobiace na prime markete (po slovensky niekedy označovaný ako trh prvotriednych úverov) kvôli ich nízkej bonite. Rizikové úvery sú poskytované za oveľa vyššie úroky a poplatky ako pri prvotriednych úveroch. Spravidla ide o úrokové sadzby zhruba päťdesiat a viac percent ročne.

Najčastejšie je trh rizikových úverov spájaný s hypotekárnou krízou v USA.[1] Rizikové hypotéky získavali takmer všetci žiadatelia bez ohľadu na ich úverovú históriu a platobnú morálku. Úrokové sadzby vzrástli, a tým rástli aj splátky hypoték. Ľudia ich ale neboli schopní splácať, čím prišli často o celý svoj majetok.[2]

Úvery[upraviť | upraviť zdroj]

Z výskumu HUD (U.S. Department of Housing and Urban Development) vyplýva, že ľudia s nízkymi príjmami si zaobstarávajú rizikové úvery trikrát častejšie ako ľudia s vysokými príjmami.[3] Rovnako sa takéto úvery objavujú pri etnických menšinách päťkrát častejšie ako pri majoritnej populácii.[4]

Veritelia[upraviť | upraviť zdroj]

Pri rizikových úveroch je oveľa väčšia pravdepodobnosť nesplácania ako pri prvotriednych úveroch. Prime úvery označuje anglosaská literatúra niekedy aj ako „A úvery“, rizikové úvery ako A mínus, B, C a D úvery.

So zhoršujúcim sa hodnotením úveru rastie aj výška úrokovej miery. Veritelia poskytujúci rizikové úvery sa v anglicky hovoriacich krajinách odlišujú formou svojej propagácie. Tá sa zameriava na klientov, ktorí majú problém získať pôžičku na prime markete. Podľa HUD majú rizikoví veritelia vo svojom názve často slová: „acceptance“ (súhlas), „consumer“ (spotrebiteľ), „finance“ (financie). Veritelia sú na rizikovom trhu ochotní požičiavať rizikovým klientom. Za to si účtujú mnohonásobne vyššie úroky a poplatky ako veritelia na prime markete. Veritelia tieto poplatky ospravedlňujú vyššími rizikovými nákladmi a nákladmi na správu, preto musí byť vybavovanie takýchto úverov omnoho agresívnejšie a asertívnejšie (pretože pravdepodobnosť nesplácania je vysoká). Veritelia vo svojich ponukách zdôrazňujú, že nepožadujú doklad o príjme, nevyžadujú záruky, nepozerajú do registra dlžníkov, ani iným spôsobom nezisťujú zadlženosť žiadateľov.

Klienti využívajúci subprime úvery[upraviť | upraviť zdroj]

Rizikoví klienti dávajú veľkú časť svojich príjmov na splátky úveru, majú nízku alebo žiadnu úverovú históriu alebo je u nich vysoká pravdepodobnosť nesplácania úveru. Výška úrokov na rizikovom trhu je cenovou diskrimináciou na základe väčšieho množstva faktorov: oneskorené platby, exekúcia, osobný bankrot, výška ostatných dlhov, úverové skóre, atď.[5]

Veritelia na rizikovom trhu sa zameriavajú na ľudí, ktorí:

  • nemôžu doložiť svoje príjmy alebo majetok
  • majú dostatočné príjmy, ale už majú dlhy
  • už mali problémy splácať svoje úvery a záväzky
  • potrebujú neštandardnú pôžičku, ktorú neposkytujú prime veritelia.

Bez rizikového trhu by takí ľudia neboli schopní úver získať. Na subprime trhu je možné získať solídny úver s transparentnými podmienkami. Existuje však oveľa väčšia šanca, že klient sa na tomto trhu stretne s úžerou a praktikami predátorského úverovania, ktoré využívajú to, že žiadateľ je v núdzi.[6] Takí veritelia poskytnú úver nebonitnému klientovi, aj keď vedia, že ho nebude môcť splácať a skôr alebo neskôr spadne do pasce dlhov.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Subprime hypotéky [online]. [Cit. 2011-05-03]. Dostupné online.
  2. KOHOUT, Pavel. Kríza hypoték a jej dôsledky [online]. 8.8.2007, [cit. 2011-02-20]. Dostupné online.
  3. Subprime lending [online]. U.S. Department of Housing and urban development, [cit. 2011-05-03]. Dostupné online. Archivované 2011-10-03 z originálu. (anglicky)
  4. FISHBEIN A., BUNCE H.. Subprime Market Growth and Housing Policy in the New Millennium [online]. [Cit. 2011-02-20]. Dostupné online. (anglicky)
  5. DASH, Ambika. Security Analysis and Portfolio Management. 2nd edition.. New Dhili : I K International Publishing House, 2009. ISBN 978-8189866686. S. 464. (anglicky)
  6. ROCKWELL D., DORSEY M.. Financing Residential Real Estat. Bellevue : Rockwell Publishing Company, 2009. S. 409. (anglicky)