Super Mario World

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Super Mario World
Super Mario World game logo.svg
Logo hry
Základné informácie
Autor/VývojárNintendo
VydavateľNintendo
SériaSuper Mario
Dátum vydaniaJaponsko 21. november 1990
USA 23. august 1991
Európska únia 11. apríl 1992
MódSingleplayer, multiplayer
PlatformaSuper Nintendo Entertainment System
Game Boy Advance

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

Super Mario World je japonská arkádová videohra od spoločnosti Nintendo. Bola vydaná v roku 1990 pre konzolu Super Nintendo Entertainment System. Ide o piatu hru v Super Mario sérii a jej producentom bol Šigeru Mijamoto.

Hra bola v Japonsku v roku 2001 znova vydaná pre systém Game Boy Advance pod názvom Super Mario Advance 2. O rok neskôr vyšla aj vo zvyšku sveta, ale s názvom Super Mario World: Super Mario Advance 2.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Po poslednej porážke diabolského Bowsera sa Mario, Luigi, a princezná Peach rozhodnú oddýchnuť si na Ostrove dinosaurov. No krátko po ich príchode Peach zmizne, a Mario s Luigim ju idú hľadať. Počas pátrania v lese nájdu veľké vajce, z ktorého sa pred ich očami vyliahne priateľský dinosaurus Yoshi. Ten im vysvetľuje, že Bowserova armáda napadla ostrov a väzní ostatné dinosaury v špeciálnych magických vajciach. Mario a Luigi si uvedomia, že Bowser je za zmiznutím Peach, a spolu s Yoshim sa vydávajú na výpravu s cieľom zachrániť ju.

Postupne prechádzajú rôznorodými časťami ostrova, bojujúc so stúpencami Bowsera, a počas toho zachraňujú dinosaurie vajcia, ktoré nachádzajú v nepriateľských pevnostiach. Nakoniec sa dostanú do veľkého hradu samotného Bowsera, ktorého však úspešne porazia a zachránia princeznú Peach. Peach ich odmení bozkom, a po celom ostrove je vidieť oslavný ohňostroj.