Supercela

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Supercela

Supercela je jednobunková konvektívna búrka, ktorá obsahuje jeden dlhotrvajúci, rotujúci výstupný prúd a dva klesavé prúdy. Na radare ju charakterizuje mezocyklóna.

Supercely bývajú sprevádzané divým počasím – obrovskými krúpami, tornádami, prípadne prívalovými zrážkami, či extrémnou elektrickou aktivitou. Supercely sú v Európe pomerne vzácne, no nie nezvyčajné.

Druhy supercel[upraviť | upraviť zdroj]

Poznáme tri druhy supercel, ktoré sa od seba odlišujú intenzitou zrážkovej aktivity.

LP supercela[upraviť | upraviť zdroj]

V búrke prevládajú výstupné prúdy, klesavé sú menej vyvinuté alebo nevyvinuté. Aj napriek tomu môže búrku sprevádzať prepady chladného vzduchu („microburst“), ktoré vedú k silným nárazom vetra na malom území. LP supercela je charakterizovaná relatívne slabými zrážkami. Môžu sa vyskytnúť obrovské krúpy. Vzhľadom na absenciu zostupných prúdov sa tornáda netvoria veľmi často.

CS (klasická) supercela[upraviť | upraviť zdroj]

Búrka má vyvážený výstupný a klesavý prúd (klesavé prúdy sú dva). Čelný klesavý prúd vzniká zvyčajne na severovýchode búrky a sprevádzajú ho silné zrážky. Tylový klesavý prúd je zvyčajne bez zrážok, výnimkou je záverečné štádium búrky, keď sa zrážky vyskytujú aj v tejto oblasti. V CS supercelách sa najčastejšie vyskytujú tornáda.

HP supercela[upraviť | upraviť zdroj]

V búrke dominujú klesavé prúdy. Tieto búrky sprevádzajú intenzívne zrážky, silné nárazy vetra (až so silou orkánu) a mohutné krupobitia. Ďalším nebezpečenstvom je mimoriadna elektrická aktivita (až stovky bleskov za minútu). Tornáda sa vyskytujú častejšie, ako pri LP supercele no menej často, ako pri CS supercele. No bývajú skryté v silných zrážkach, preto o nich ľudia do poslednej chvíle nevedia.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Supercela na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).