Superman (postava)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Superman je fiktívny superhrdina z komiksov publikovaných spoločnosťou DC Comics. Je to úplne prvý komiksový superhrdina, jeho debutom v Action Comics #1 v júni roku 1938 začal vytvárať superhrdinský žáner. Odvtedy je jedným z najobľúbenejších a najpopulárnejších superhrdinov a je považovaný za americkú popkultúrnu ikonu. Jeho pôvodným menom (v príbehu) je Kal-El, meno jeho alter ega je Clark Kent. Jeho úhlavným nepriateľom je superzločinec Lex Luthor.

Supermanov vzhľad je výrazný a ikonický. Zvyčajne nosí modrý kostým, červený plášť a štylizovaný červenožltý emblém s písmenom S. Tento emblém ho symbolizuje v nespočetných médiách.

Autormi postavy sú Kanaďan Joe Shuster a Američan Jerry Siegel, no vlastníctvo postavy je často predmetom sporu. Siegel a Shuster dvakrát žalovali spoločnosť DC Comics o vrátenie právneho vlastníctva.

Základný príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Superman, vlastným menom Kal-El pochádza z planéty Krypton, ktorá však bola zničená ešte kým bol malé dieťa. Jeho rodičia Jor-El a Lara Lor-Van predvídajú skazu planéty a podarí sa im syna evakuovať v malej vesmírnej lodi, ktorá pristane na planéte Zem neďaleko malého amerického mestečka Smallville, v štáte Kansas. Pád vesmírnej lode si všimnú bezdetní manželia Martha a Johnatan Kentovci. V troskách objavia Kal-Ela, ktorého si adoptujú a vychovávajú ho ako Clarka Kenta. Keď dospeje, presťahuje sa Clark do veľkomesta Metropolis, kde sa zamestná v denníku Daily Planet ako reportér. Zároveň sa však rozhodne využiť svoje nadľudské schopnosti pre pomoc v boji proti zlu a stane sa superhrdinom, ktorého nazývajú Superman. Clark Kent začne žiť dvojitý život – život nemotorného a nepríťažlivého novinára-outsidera, a život superhrdinu, ktorý každý deň zachraňuje svet. Aby toho nebolo málo, zamiluje sa do kolegyne Lois Laneovej.

Vývin postavy[upraviť | upraviť zdroj]

V období do 80. rokov 20. storočia postava charakterovo nerástla a pribúdali skôr podporné postavy príbehu ako napríklad Supergirl, Krypto, superpes. Do deja bol retroaktívne vsadený Superboy, ktorý reprezentoval Supermana v období detstva. V 80. rokoch došlo k prepísaniu mytológie Supermana po príbehu Crisis of Infinite Earths (Kríza nekonečných Zemí). Clark Kent sa stal Supermanom iba po príchode do Metropolisu. Príbehy, ktoré prežíval ako Superboy sa stali v alternatívnej realite. Jeho osobnosť sa nemení, ale do Metropolisu prichádza ešte neskúsenejší ako v predchádzajúcich verziách príbehu. Napriek tomu si čoskoro získa lásku Lois Lane. V roku 1992 dochádza k výraznému posunu, keď v príbehu The Death of Superman (Smrť Supermana) po boji so superzločincom menom Doomsday umiera. V priebehu krátkeho času sa štyria superhrdinovia (Superboy, Steel, Eradicator a Cyborg Superman) prihlásia ako noví Supermani. Superman je však neskôr vzkriesený. V roku 1996 si berie za ženu Lois Lane.

Osobnosť a schopnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Osobnosť Supermana býva charakterizovaná ako "dobrý skaut". Má silné a absolútne morálne zásady. Verí v spravodlivosť, ktorá sa však deje iba prostredníctvom zákonných prostriedkov, v čom sa v niektorých prípadoch dostáva do sporu s Batmanom. Schopnosťami sa radí medzi najsilnejších superhrdinov. Dokáže lietať obrovskou rýchlosťou. Je nezraniteľný bežnými prostriedkami a je nezávislý na príjme potravín, tekutín a dýchaní. Medzi jeho supezmysly patrí supersluch a videnie v takmer všetkých častiach spektra. Vážne zraniť Supermana je možné iba pomocou kryptonitu, v súčasnej komiksovej mytológii je zraniteľný aj pomocou mágie, extrémnej sily a nedostatku solárneho žiarenia. Keďže má odlišný genetický kód ako človek, nemôže ochorieť nijakou známou chorobou, ale zároveň to vylučuje akúkoľvek možnosť mať deti.

Superman v iných médiách[upraviť | upraviť zdroj]

O Supermanovi sa dosiaľ natočilo niekoľko filmov, televíznych seriálov, vytvorilo zopár kníh a množstvo komiksov, ktoré detaily základného príbehu rôzne modifikujú. Najznámejším filmom je Superman Richarda Donnera v hlavnej úlohe s vtedy neznámym Christopherom Reevom, v úlohe jeho biologického otca Jor-Ela sa predstavil Marlon Brando a Supermanovho najväčšieho nepriateľa Lexa Luthora si zahral vynikajúci Gene Hackman. Film mal na svoju dobu nevídaný rozpočet, až 50 mil. dolárov a stal sa z neho obrovský hit. Kultovú úvodnú znelku stvoril John Williams, ktorý má na svedomí hudbu k filmovým sériám Star Wars, Indiana Jones a Harry Potter. Boli natočené 3 pokračovania – Superman II, ktorý si udržal kvalitu predchodcu, a Superman III, Superman IV: The Quest for Peace, ktoré boli obrovskými prepadákmi.

Superman sa vrátil v roku 2006 v zatiaľ najdrahšom filme v histórii Superman Returns (Superman sa vracia) od režiséra Bryana Singera, údajne bol drahším len nový Spider-Man 3. Supermana si opäť zahral pomerne neznámy herec, Brandon Routh. Vo filme sa objavil aj už zosnulý Marlon Brando a v úlohe Lexa Luthora Kevin Spacey.

Po sedemročnej prestávke sa Superman vrátil opäť na plátna kín. Film s názvom Man of Steel (Muž z ocele) z roku 2013, ktorého rozpočet sa vyšplhal až na 225 miliónov amerických dolárov a režíroval ho Zack Snyder, známy filmami 300 alebo Watchmen (Strážcovia). V hlavnej úlohe Supermana sa objavil herec Henry Cavill, ďalej sa vo filme objavili Amy Adams (Lois Laneová), Michael Shannon (generál Zod), Diane Lane (Martha Kentová) alebo Russell Crowe, ktorý sa stal po Marlonovi Brandovi druhým oscarovým hercom, ktorý stvárnil postavu Jor-Ela.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]