Superman (film)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Superman
Originálny názov Superman
Žáner dobrodružný, akčný, sci-fi
Dĺžka 143 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 1978
Spoločnosť Warner Bros.
Rozpočet 55 000 000 $
Zárobok 300 200 000 $
Filmový štáb
Réžia Richard Donner
Scenár Mario Puzzo
David Newman
Robert Benton
Námet Superman komiksy
Hudba John Williams
Kamera Geoffrey Unsworth
Herecké obsadenie
Postupnosť
Nasledujúci Superman II
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Superman je americký film z roku 1978, založený na komiksovom superhrdinovi rovnakého mena od vydavateľstva DC Comics. Režíroval ho Richard Donner.

Film znázorňuje Supermanov pôvod, ako bol zo svojej rodnej planéty Krypton vyslaný na Zem, a ako vyrastal v malom mestečku Smallville. Neskôr ako reportér Clark Kent pracuje v meste Metropolis, kde sa spriatelí s reportérkou Lois Lane, a ako superhrdina Superman sa snaží zastaviť diabolské plány Lexa Luthora.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Jor-El, významný vedec planéty Krypton, vedie pred planetárnou radou súdny proces proti trom nebezpečným zločincom - Generál Zod, Ursa, a Non - ktorí sa pokúsili vyvolať povstanie. Na základe všetkých faktov ich vládnuca rada a Jor-El potrestajú vyhostením do inej dimenzie. Generál Zod však tesne pred vykonaním trestu prisahá, že sa pomstí Jor-Elovi a jeho potomkom.

Neskôr sa Jor-El snaží presvedčiť radu o tom, že všektým obyvateľom Kryptonu hrozí záhuba kvôli nestabilnému planetárnemu jadru. Členovia rady mu ale neveria, a prikazujú mu aby nešíril paniku svojimi "prehnanými" závermi. Jor-El sa zmieri so svojim osudom, a sľubuje, že on a ani jeho manželka neopustia planétu. Je ale pevne rozhodnutý zachrániť život svojho novorodeného syna Kal-Ela, a v špeciálnej vesmírnej lodi ho vyšle na vzdialneú planétu Zem, kde vďaka vhodnej atmosfére a odlišnej molekulárnej štruktúre získa superschopnosti. Krátko po odlete lode celá planéta Krypton exploduje.

Po veľmi dlhej ceste loď dopadne v malom mestečku Smallville, v americkom štáte Kansas. Tam ho nájde farmár Jonathan Kent a jeho manželka Martha. Rozhodnú sa zobrať chlapca so sebou a adoptovať ho, no sú šokovaní keď vidia, že dokáže zdvihnúť celé auto. Chlapca sa ale aj tak ujmú a dajú mu meno Clark.

Krátko po smrti svojho adoptívneho otca sa 18-ročný Clark Kent vydá na cestu na sever, a berie si so sebou zvláštny zelený kryštál, ktorý bol uložený v jeho vesmírnej lodi. Jeho putovanie ho zavedie až na Arktídu, kde kryštál vybuduje veľkú pevnosť pripomínajúcu budovy z planéty Krypton. Vnútri mu hologram Jor-Ela povie Clarkovi jeho rodné meno a odkiaľ naozaj pochádza. Tiež mu vysvetluje jeho superschopnosti a čo sa stalo s jeho rodnou planétou. Po 12 rokoch strávených učením sa a vyvíjaním svojich superschopností, Clark opúšťa pevnosť a putuje do mesta Metropolis, kde sa zamestná ako reportér pre noviny Daily Planet. Tam stretáva Lois Laneovú, do ktorej sa Clark zamiluje.

Onedlho je ale Clark nútený prvýkrát si pred verejnosťou obliecť svoj kostým a použiť svoje superschopnosti aby zachránil havarujúcu helikoptéru, v ktorej je Lois. V rovnakú noc zastaví skupinu zlodejov utekajúcich pred políciou, zachráni lietadlo, ktorúmu sa poškodil motor, a tiež malému dievčaťu zachráni mačku zo stromu. Neskôr navštívi Lois, ktorá ho po interview s ním nazve "Superman".

Zločinecký génius Lex Luthor zatiaľ zostrojil diabolský plán na zbohatnutie. Lacno odkúpil veľké, pusté a neobývané pozemky východne od Kalifornie, a plánuje presmerovať nukleárnu raketu priamo na zlom San Andreas a zničiť tak celú Kaliforniu. Potom by sa z púšte, ktorú vlastní, stalo nové západné pobrežie, a všetky pozemky by predal za vysoké ceny. Podarí sa mu zastaviť vojenský konvoj, ktorý preváža nukleárnu raketu, ale jeho nešikovný pomocník Otis omylom nastavil na rakete zlé súradnice, a tak je Luthor nútený zastaviť ďalší konvoj, kde už ale jeho priateľka Eva Teschmacherová úspešne presmeruje druhú raketu.

Luthor tiež z interview v novinách vydedukuje kde sa nachádzala planéta Krypton, a že pozostatky z nej by obsahovali žiarenie smrteľné pre Supermana, a tak získa Kryptonit - nerast z planéty Krypton, ktorý sa v meteorite dostal na Zem. Supermana naláka do svojho tajného podzemného úkrytu, kde mu vysvetlí svoj diabolský plán a potom ho vystaví Kryptonitu. Luthor mu ešte povie, že druhá raketa mieri na New Jersey, a že Superman nie je dosť rýchly aby sa mu podarilo zastaviť obe explózie. Oslabený Superman sa nedokáže brániť, a Luthor ho hodí do svojho bazéna, kde ho necháva utopiť sa.

Slečna Teschmacherová je ale celým plánom zhrozená, keďže v New Jersey žije jej matka, ale Luthora to vôbec nezaujíma. A tak sa rozhodne zachrániť Supermana, a využije jeho reputáciu, že nikdy neklame a vždy dodrží svoje slovo, na to aby jej ale najprv slúbil, že zastaví raketu mieriacu na New Jersey ako prvú.

Supermanovi sa podarí presmerovať raketu do vesmíru, ale nestihne zabrániť výbuchu druhej rakety v Kalifornii. Síce sa mu krátko po explózii podarí opraviť zlom, a zredukovať následné škody, ale zatiaľčo zachraňuje ľudí, tak auto Lois padá do veľkej pukliny v zemi a umiera. Superman je plný hnevu kvôli tomu, že ju nedokázal zachrániť. Ignorujúc slová Jor-Ela o tom, že by nemal ovplyvňovať ľudskú históriu, vyletí do vesmíru a začne lietať okolo Zeme tak rýchlo, že vráti späť čas a tak odvráti smrť Lois. Po tom ako stretáva svojho kolegu Jimmyho Olsena si však začne uvedomovať, že Clark Kent nikdy nie je pri žiadnom výskyte Supermana. Superman zadrží Lexa Luthora a aj jeho pomocníka Otisa, a doručí ich do väzenia.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

 • Christopher Reeve ako Clark Kent/Superman, mimozemšťan z planéty Krypton. Počas dospievania na Zemi zisťuje, že má nadľudské schopnosti, a vďaka výchove jeho adoptívnych rodičov sa rozhodne využívať ich na pomoc ľuďom a boj so zločinom. Svoje superschopnosti však tají a na verejnosti vystupuje ako nešikovný a trochu bojazlivý reportér pre noviny Daily Planet.
 • Marlon Brando ako Jor-El, Supermanov biologický otec z planéty Krypton. Jor-El bol nadaným vedcom, ktorý predpovedal skázu planéty Krypton, a podarilo sa mu zachrániť život svojho novorodeného syna tým, že ho v malej vesmírnej lodi poslal na Zem.
 • Gene Hackman ako Lex Luthor, diabolský vedec, ktorý nielenže zistí Supermanove slabosti, ale aj svojimi plánmi na zbohatnutie ohrozí mnoho ľudských životov.
 • Margot Kidder ako Lois Laneová, reportérka novín Daily Planet, do ktorej sa Clark zamiluje.
 • Jackie Cooper ako Perry White, šéfredaktor Daily Planet.
 • Ned Beaty ako Otis, nešikovný Luthorov poskok.
 • Valerie Perrine ako Eve Teschmacherová, priateľka a asistentka Lexa Luthora.
 • Glenn Ford ako Jonathan Kent, Clarkov adoptíny otec, žijúci v mestečku Smallville. Pracovitý farmár, ktorý Clarka nasmeruje na cestu dobročinného superhrdinu.
 • Phyllis Thaxter ako Martha Kentová, Clarkova adoptívna matka. Je preňho veľkou emocionálnou podporou po tom čo Jonathan zomiera na infarkt.
 • Terence Stamp ako Generál Zod, vodca skupiny Kryptonských zločincov, ktorých Jor-El vyhostil z planéty. Tesne predtým prisahal, že sa Jor-Elovi pomstí.
 • Sarah Douglas ako Ursa, Zodova spoločníčka, ktorá je spolu s ním vyhostená z Kryptonu.
 • Jack O'Halloran ako Non, nemý a silný zločinec, ktorý je tiež odsúdený po boku Zoda a Ursy.
 • Jeff East ako mladý Clark Kent. Christopher Reeve predaboval všetky Eastove repliky.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]