Surová strava

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie


Surová strava je typ životného štýlu, pri ktorom sa konzumujú iba tepelne neupravené, nespracované, bio alebo prírodné potraviny. Ľudia, ktorí dodržiavajú raw stravovanie sa nazývajú vitariáni. Tento názov je odvodený od slova vita, čo v preklade znamená život.

Steak s raw prílohou

Raw životný štýl[upraviť | upraviť zdroj]

Vitariánstvo je istou formou vegetariánstva alebo vegánstva. V závislosti od typu životného štýlu a od požadovaných výsledkov zahŕňajú raw diéty výber zo surového ovocia, zeleniny, orechov, semien, vajec, rýb (napr. sushi), mäsa ( napr. carpaccio) a nepasterizovaných mliečnych výrobkov. Raw strava sa skladá hlavne z potravín, ktoré neboli zahriate nad 40° C[1] , pretože potraviny zahrievané nad túto teplotu údajne stratia veľa zo svojich živín a sú menej zdravé, alebo dokonca škodlivé pre telo. Surové potraviny obsahujú baktérie a iné mikroorganizmy, ktoré majú vplyv na imunitný systém a trávenie. Zástancovia raw stravy argumentujú tým, že surové potraviny majú prírodné enzýmy, ktoré sa pri zahrievaní ničia a môžu za sebou zanechať toxíny. Surové potraviny, ako je ovocie a zelenina sú bohaté na antioxidanty, ktoré pomáhajú potlačiť príznaky starnutia. Dr. Joel Fuhrman , autor "Eat To Live" hovorí, že kapustová zelenina má najsilnejšie protirakovinové účinky zo všetkých potravín. Tiež hovorí, že funguje ako antioxidant v tele, čo znamená, že neutralizuje voľné radikály, ktoré robí neškodnými a znižuje riziko rakoviny . Vitariáni preto konzumujú zelené smoothies nápoje, ktoré sú plné antioxidantov. Tak isto sa vyhýbajú pitiu chlórovanej vody. Veľmi prísna vitariánska diéta sa však neodporúča praktizovať dlhodobo.

Medzi zástancov raw stravovania patria aj celebrity ako Demi Moore, Woody Harrelson, Jason Mraz, Ben Vereen a Carol Alt. Woody Harrelson publikoval knihy o raw strave a tiež otvoril raw reštaurácie a bary. Takisto modelka a herečka Carol Alt zahŕňa raw produkty vo svojej strave a napísala niekoľko kníh na jej verziu raw stravovania. Počet záujemcov o raw stravovanie stále stúpa a obzvlášť prevláda v Austrálii a na západe USA. V Európe je raw stravovanie stále novinka, ale niekoľko raw reštaurácii je už otvorených vo Veľkej Británii, Nemecku a v niekoľkých veľkých mestách. Popularitu si získavajú aj raw festivaly, ktoré sú usporadúvané po celom svete.

História[upraviť | upraviť zdroj]

 • V roku 1830 Sylvester Graham povýšil diétne zásady podobné raw strave ako liek na vtedajšiu epidémiu cholery. Cholere sa malo zabrániť pitím čistej vody a jedením jednoduchých a čerstvých potravín.
 • Surová strava ako doplnok lekárskej liečby bol najprv vyvinutý vo Švajčiarsku lekárom Maximilianom Bircher - Bennerom, vynálezcom müsli. Po zotavení sa zo žltačky, počas ktorej konzumoval iba surové jablká, robil pokusy týkajúce sa účinkov surovej zeleniny na ľudské zdravie. V novembri 1897 si otvoril sanatórium v Zürichu s názvom "Vital Force", v ktorom sa dodnes liečia pacienti.
 • Leslie Kenton vydala v roku 1984 knihu s názvom "Raw Energy", v ktorej popularizovala potraviny, ako sú klíčky, semená a čerstvé zeleninové šťavy. Kniha tiež priniesla výskum ohľadom raw stravy a jej významu pre zdravie. Autorka v knihe zastáva diétu tvorenú zo 75% raw stravy, aby sa zabránilo degeneratívnym ochoreniam, spomalil sa proces starnutia, a aby sa zabezpečila emociálna rovnováha.

Príprava raw stravy[upraviť | upraviť zdroj]

Surová paradajková omáčka s olivami, zelerom, špenátom, vlašskými orechmi na zeleninových cestovinách

Mnoho potravín, ktoré zahŕňa raw strava, sú jednoduché na prípravu, ako ovocie, šaláty, mäso a mliečne výrobky. Iné potraviny môžu vyžadovať značne pokročilé plánovanie na prípravu jedál. Ryža a niektoré ďalšie obilniny vyžadujú klíčenie alebo namočenie do vody na noc, aby sa stali stráviteľnými. Veľa vitariánov verí, že je najlepšie namočiť orechy a semená do vody pred ich konzumáciou, aby sa aktivovali ich enzýmy a deaktivovali inhibítory enzýmov[2]. Zmrazovanie potravín je prijateľné, aj keď zmrazenie znižuje aktivitu enzýmov. Tento názor však zastávajú iba niektorí, mnohí vitariáni sa na zmrazovanie pozerajú ako na škodlivé[3], aj keď nie tak nezdravé ako varenie. Mnohí veria, že surové mäso by malo pochádzať z diviny alebo zo zvierat chovaných na lúkach. Raw mäsová strava sa skladá z mastného mäsa, vnútorností, mliečnych výrobkov, medu, minimálneho množstva ovocných a zeleninových štiav, kokosového krému a všetkého surového. Zakladateľom je Aajonus Vonderplanitz.

Štúdie[upraviť | upraviť zdroj]

V oblasti raw stravy prebehlo a stále prebieha veľké množstvo štúdii. Mnoho štúdii uvádza veľa pozitívnych, no aj negatívnych vplyvov raw stravovania na ľudský organizmus.

Pozitívne vplyvy:

 • zníženie rizika rakoviny[4]
 • zníženie náchylnosti na alergie
 • významné zlepšenie kvality emocionálneho a duševného života
 • efektívnejšie zbavovanie sa toxínov

Negatívne vplyvy:

 • nutričné nedostatky u niektorých jedincov
 • nižšia hustota kostí[5]
 • zvýšené riziko zubnej erózie[6]

Národný inštitút pre výskum rakoviny zistil, že ľudia, ktorí jedli mäso surové alebo jemne prepečené, mali o jednu tretinu menšie riziko vzniku rakoviny žalúdka ako tí, ktorí jedli mäso stredne, alebo dobre prepečené[7].

Existujú rôzne vedecké správy, ktoré podrobne popisujú stratu vitamínov a minerálnych látok zo stravy spôsobenú tým, že sa varí. Pri varení vznikajú toxické látky nazývané PAU, ktoré sú známe ako karcinogénne látky. Nitrozamíny[8] sú tiež tvorené pri varení a konzervovaní v soli, spôsobujú rakovinou hrubého čreva a žalúdka.

Ďalšie štúdie ukázali, že v mäse počas 10 minút zahrievania pri teplote 130 °C dochádza k poklesu o 1,5% stráviteľnosti proteínov. Iné štúdie preukázali súvislosť medzi konzumáciou nepasterizovaného mlieka a zníženým výskytom alergií[9].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. http://www.foodenquirer.com/food-enquirer-channel/articles/vegetarian/primal-dieting-eat-your-raw-diet-with-a-roar-.html
 2. Calabrese, Karyn (2011). "Soak Your Nuts: Cleansing With Karyn: Detox Secrets for Inner Healing and Outer Beauty." Healthy Living Publications
 3. "Selection & Storage Of Foods, I - Does Freezing Harm Foods?"
 4. Link, Lilli; Potter, J. (2004). "Raw versus cooked vegetables and cancer risk". Cancer Epidemiol Biomarkers Prev 13 (9): 1422–1435
 5. Fontana, L; Shew, JL; Holloszy, JO; Villareal, DT (2005). "Low bone mass in subjects on a long-term raw vegan diet". Archives of Internal Medicine 165 (6): 684–9
 6. Ganss, C; Schlechtriemen, M; Klimek, J (1999). "Dental erosions in subjects living on a raw food diet". Caries research 33 (1): 74–80
 7. "National Cancer Institute - Heterocyclic Amines in Cooked Meats". Cancer.gov. 2004-09-15. Retrieved 2010-05-12.
 8. Jakszyn, P; Gonzalez, CA (2006). "Nitrosamine and related food intake and gastric and oesophageal cancer risk: a systematic review of the epidemiological evidence" World journal of gastroenterology 12 (27): 4296–303.
 9. Perkin, MR; Strachan, DP (2006). "Which aspects of the farming lifestyle explain the inverse association with childhood allergy?". The Journal of Allergy and Clinical Immunology 117 (6): 1374–81.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]