Sussex (kráľovstvo)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kráľovstvo Južných Sasov
staroangl. Sūþseaxna rīce
 Británia (provincia)
 Haestingas
477825 Wessex 
Geografia
Mapa štátu
Británia okolo roku 800
Chichester, Selsey (sídlo juhosaského biskupstva)
Obyvateľstvo
Národnostné zloženie
staroangličtina (Ænglisc)
Štátny útvar
Predchádzajúce štáty:
Británia (provincia) Británia (provincia)
Haestingas Haestingas
Nástupnícke štáty:
Wessex Wessex

Sussex (staroangl. Sūþseaxna rīce, tj. kráľovstvo Južných Sasov, angl. Kingdom of the South Saxons) bolo jedným zo siedmich anglosaských kráľovstiev, jeho hranice sa čiastočne zhodujú s pôvodným britonským kráľovstvom Regnensov a neskorším grófstvom Sussex.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa Anglosaskej kroniky sa v roku 477 vylodilo vojsko pod vedením Ælly v mieste nazývanom Cymenes ora a porazilo miestnych obyvateľov. Je zaznamenaná aj ďalšia bitka na mieste Mearcredes burne v roku 485 a v roku 491 vyplienil Ælla so svojim synom Cissom hrad Pevensey a pobil všetkých jeho obyvateľov. Ælla je popisovaný Bedom Ctihodným ako prvý vodca, ktorý držal „impérium“ alebo nadvládu nad inými anglosaskými kráľovstvami, ale konkrétne dáta nemusia byť úplne presné, pretože jeho text bol napísaný o niekoľko storočí neskôr.

Až do roku 607 neexistujú záznamy o Sussexe. V tomto roku sa stretol wessexský kráľ Ceolwulf s Južnými Sasmi. V roku 681 sa sv. Wilfrid z Yorku na svojej púti z Northumbrie zastavil v Sussexe, aby si tu oddýchol a zostal tu až do roku 686 a obrátil jeho obyvateľov na kresťanstvo. Podľa Bedy Ctihodného bol kráľ Æthelwealh už skôr pokrstený v Mercii. Tento kráľ neskôr venoval Wilfridovi pôdu pre založenie opátstva v Selsey, ktoré sa stalo sídlom biskupov Južných Sasov a existovalo až do roku 1075.

Krátko nato bol ale kráľ Æthelwealh zavraždený a kráľovstvo bolo vyplienené wessexským princom Cædwallom. Ten bol ale vyhnaný dvoma šľachticmi Berthunom a Andhunom, ktorí sa ujali vlády v kráľovstve. V roku 686 sa Sussex zúčastnil v útoku na Kent, ale po neúspechu ich územie prešlo pod správu Wessexu.

Údaje o ďalšom období sú už len útržkovité. Na počiatku 8. storočia existuje niekoľko listín vydaných kráľom Nothhelmom, ale ich presný dátum nemusí byť presný. V roku 825 sa Sussex podrobil wessexskému kráľovi Ecgberhtovi a bol ovládnutý kráľovstvom Wessex. Zdá sa, že o niečo neskôr bol spravovaný spolu s Kentom.

V roku 1009 hral dôležitú rolu v politike krajiny Wulfnoth Cild, správca Sussexu. Plavba loďou, ktorej bol veliteľom, dopadla katastrofálne. Lode sa v búrke dostali na pobrežie a jeho muži ich spálili, čo znamenalo skazu anglického loďstva. V roku 1011 Sussex spolu s väčšou časťou južného Anglicka ovládli Dáni. Wulfnoth bol otcom Godwina, ktorý bol vymenovaný v roku 1020 grófom z Wessexu. Po jeho smrti bol jeho nasledovníkom jeho syn Harold Godwinson (neskorší kráľ Harold II.).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Sussex (království) na českej Wikipédii.