Preskočiť na obsah

Sutina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Slovo sutina (obyčajne v množnom čísle) a slovo suť môže (skôr umelecky) znamenať aj rumovisko, zrúcaniny, pozri pod zrúcanina.
Sutina pod Priečnym sedlom, Vysoké Tatry.

Sutina alebo nevhodne či staršie suť[pozn 1] sú skalné (najmä ostrohranné) úlomky, ktoré vznikli mechanickým zvetrávaním hornín a gravitáciou zostúpili po svahu. Môžu mať niekoľko centimetrov až viacero decimetrov.[1][2] Z tvrdších hornín vzniká sutina s ostrejšími hranami.[3]

Akumulácia sutiny vybiehajúca v podobe kužeľov zo skalných rýh sa nazýva dejekčný kužeľ (sutinový kužeľ).[1][2]

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

  1. V kodifikačnom Krátkom slovníku slovenského jazyka ani v Encyklopédii Zeme od vydavateľstva Obzor slovo suť nie je uvedené (na rozdiel od slova sutina) a v príručkách IVANOVÁ-ŠALINGOVÁ, Mária; ŠALING, Samo; MANÍKOVÁ, Zuzana. Slovenčina bez chýb. 1. vyd. Veľký Šariš : SAMO, 1998. 399 s. ISBN 809675243X. a Mihálik et al.: Ako nehrešiť proti slovenčine je slovo suť uvedené výslovne ako nesprávne. Slovo suť je však (popri slove sutina) uvedené napr. v Anglicko-slovenskom technickom slovníku od Alfy, vo Veľkom slovensko-ruskom slovníku SAV a v staršom Peciarovom Slovníku slovenského jazyka.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b sutina. In: ČINČURA, Juraj, ed. Encyklopédia Zeme. 1. vyd. Bratislava : Obzor, 1983. 717 s. S. 602.
  2. a b PETRÁNEK, Jan. suť. In: Geologická encyklopedie [online]. Brno: Česká geologická služba, [cit. 2016-01-26]. Dostupné online.
  3. suť. In: SVOBODA, Josef, ed. et al. Encyklopedický slovník geologických věd 2 N – Ž. Vyd. 1. Praha: Academia, 1983. s. 538.