Svätá rodina so svätou Annou

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svätá rodina so svätou Annou
Leonardo da Vinci - Virgin and Child with St Anne C2RMF retouched.jpg
Základné informácie
AutorLeonardo da Vinci
Rok1508 – 1510
Technikaolej na dreve
Rozmery169 × 130 cm
GalériaMusée du Louvre, Paríž

Svätá rodina so svätou Annou (tal. Sant'Anna, la Vergine e il Bambino con l'agnellino, slov. Svätá Anna, Panna Mária a Dieťa s baránkom) je olejomaľba renesančného umelca Leonarda da Vinciho zobrazujúca svätú Annu, jej dcéru Pannu Máriu a dieťa Ježiša.

Skupinku postáv umelec umiestnil do skalného údolia, otvárajúceho sa do ľudoprázdnej krajiny. Panna Mária sedí na kolenách svojej matky a zúčastňuje sa na hre svojho syna. Ten s detskou hravosťou ťahá za uši baránka.

Dielo, známe aj pod názvami Svätá Anna samotretia, Panna Mária a Dieťa so svätou Annou, možno chápať aj s genealogického pohľadu, kedy Leonardo zachytil na obraze dávnu tému Kristovho rodokmeňa. Baránok tu symbolicky predstavuje budúcu obeť, cez ktorú Ježiš zachráni ľudstvo.

Obraz bol pôvodne určený pre hlavný oltár kostola Santissima Annunziata vo Florencii.

Práce na tomto diele Leonardo začal v roku 1500, no často ho prepracovával v množstve výkresov a skíc (jeden kartón so skicou sa nachádza v zbierkach londýnskej Národnej galérie). Napokon, ako i iné ďalšie jeho diela, ostalo nedokončené. Podľa všetkého ho mal pri sebe na sklonku života v čase svojho pôsobenia pri dvore kráľa Františka I. Príčina nedokončenia obrazu mohla tkvieť i v tom, že v tomto období nad jeho záujmom o umenie víťazil záujem o matematiku a vedy. Za vlády Ľudovíta XIII. sa dostalo do kráľovských zbierok.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Autoportrét
Prehľadný zoznam prác Leonarda
pozri

Zoznam Leonardových diel