Svätý Ján Krstiteľ (Leonardo da Vinci)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svätý Ján Krstiteľ

Základné informácie
AutorLeonardo da Vinci
Rokokolo 1513
Technikaolej na dreve
Rozmery69 × 57 cm
GalériaMusée du Louvre, Paríž

Svätý Ján Krstiteľ je názov obrazu namaľovaného talianskym renesančným umelcom Leonardom da Vincim okolo roku 1513.

Dielo patriace k umelcovým posledným obrazom je veľmi pôsobivým zobrazením svätca. Pochádza z Leonardovho rímskeho pôsobenia.

Obraz predstavuje sv. Jána Krstiteľa so sotva viditeľnými atribútmi: krížom a odevom z ťavej srsti. Na diváka sa pozerá milá tvár mladého muža s úsmevom, pripomínajúcim úsmev Mony Lisy.

Veľavravné je svätcovo gesto pravej ruky. Je symbolickým znázornením Jánovej úlohy ako proroka a zvestovateľa Kristovho príchodu. Súčasne zdvihnutý prst poukazuje na fakt, že človek iba prostredníctvom krstu dosiahne spasenie v nebi.

Obraz patrí k jedným z najdiskutovanejších umelcových diel. Otázkou je napr. zženštilá postava Jána Krstiteľa, presne vystihujúca Leonardov zvláštny ideál krásy, kedy muži dostávajú ženské rysy a rovnako ženy zbavuje feministických znakov. Súvis tu treba zrejme hľadať so životným príbehom umelca, podozrivého a v roku 1476 i obvineného z homosexuálnych vzťahov.

V roku 1516 Leonardo opustil Taliansko, aby sa na zvyšok života usadil vo Francúzsku. Obraz putoval s ním a po jeho smrti sa stal majetkom francúzskeho kráľa Františka I. Dnes patrí k vzácnym exponátom parížskeho Louvru.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Autoportrét
Autoportrét
Prehľadný zoznam prác Leonarda
pozri

Zoznam Leonardových diel
  • Ch. Stukenbrock, B. Topper, 1000 mistrovských děl evropského malířství 1300 - 1850, Slovart, Praha, 2008, ISBN 978-80-7391-129-4