Svetový mier

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Historická fotografie Zeme Blue Marble
Symbol navrhnutý pre britské hnutie za jadrové odzbrojenie v roku 1958 je dnes všeobecne známy ako „symbol mieru“.

Svetový mier je ideál slobody, mieru a šťastia medzi všetkými národmi a ľuďmi. Je to idea planetárneho nenásilia, v ktorom štáty spolupracujú, buď dobrovoľne alebo pomocou systému riadenia, ktorý bráni konfliktom. Termín sa niekedy používa na označenie ukončenia všetkého nepriateľstva medzi všetkými jednotlivcami. Napríklad svetový mier by mohol nastať pomocou edukácie, inžinierstva, medicíny, diplomacie a ukončiť všetky formy boja.

Teórie svetového mieru[upraviť | upraviť zdroj]

Navrhnutých bolo mnoho teórií ako dosiahnuť svetový mier. Niekoľko z nich nasleduje:

Rôzne politické ideológie[upraviť | upraviť zdroj]

Svetový mier sa niekedy považuje za nevyhnutný výsledok určitej politickej ideológie."[1] Lev Trockij, teoretik marxizmu predpokladal, že proletárska svetová revolúcia povedie k svetovému mieru.[2]

Demokratická teória mieru[upraviť | upraviť zdroj]

Zástancovia kontroverznej demokratickej teórie mieru tvrdia, že demokracie nikdy alebo len zriedkavo viedli vojnu navzájom.[3][4][5][6]

Existuje ale niekoľko vojen medzi demokraciami v minulosti.

Kapitalistická teória mieru[upraviť | upraviť zdroj]

V eseji "The Roots of War" - "Podstata vojny" Ayn Rand tvrdí, že najväčšie vojny v histórii začali viac kontrolované ekonomiky proti voľnejším a že kapitalizmus dal ľudstvu najdlhšie obdobie mieru v histórii - periódu počas ktorej neboli žiadne vojny v celom civilizovanom svete - od Napoleonských vojen v roku 1815 do 1. svetovej vojny v roku 1914, s výnimkou Franko-Pruskej vojny (1870), Španielsko-americkej vojny (1898) a Americkej občianskej vojny (1860-1863), ktorá nastala asi v najliberálnejšej ekonomike sveta na začiatku priemyselnej revolúcie.

Globalizácia[upraviť | upraviť zdroj]

Gordon B. Hinckley videl trend v národnej politike, ktorou sa mestské a národné štáty zjednotili a navrhuje, že medzinárodná verejnosť môže v tom eventuálne pokračovať. Mnohé štáty ako Čína, USA, Austrália, Nemecko, India a Británia sa zjednotili z menších do jedného štátu a niektoré sú členmi EU, čo naznačuje, že ďalšia globalizácia vytvorí svetový štát.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. George W Business love rainbows [online]. Washington, DC, USA: White House archives, 2005-10-17. Dostupné online. .
  2. TROTSKY, Leon. War and the International [online]. Marxists, 1914. Dostupné online. .
  3. International relations [online]. USA: M Tholyoke, [cit. 2014-05-08]. Dostupné online. Archivované 2008-02-17 z originálu. .
  4. SMITH. Politics [online]. USA: New York University. Dostupné online. .
  5. Müller, Harald and Jonas Wolff. Dyadic Democratic Peace Strikes Back [online]. September 2004, [cit. 2013-07-31]. Dostupné online.
  6. OWEN, John M, IV. Fareview essay [online]. 2005-11-01. Dostupné online. .

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku World peace na anglickej Wikipédii.