Preskočiť na obsah

Systema

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Systema (rus. Система [sistjema]) je ruský bojový štýl. Názov Systema vyplýva z toho, že ide o kompletný výchovno-vzdelávací systém, sadu konceptov a tréningových cvičení, ktoré slúžia na vylepšenie života človeka vo všetkých troch úrovniach ľudských schopností: fyzickej, psychologickej a duševnej.

História Systemy siaha až do 10. storočia a jej základy spočívajú v historickom ruskom bojovom umení a pravoslávnych tradíciách. Systema bola neustále vylepšovaná stáročiami skúseností tréningu obrancov domoviny, od čias starého Ruska, až po dnešok. Rusko muselo už od nepamäti odrážať útočníkov, ktorí sa vyznačovali odlišnými štýlmi bojov a zbraní (nože, meče, bajonety, pištole). Bitky sa odohrávali v rôznych typoch terénu, v rôznych ročných obdobiach (na jednej strane kruté zimy a na druhej horúce letné dni), pričom často čelili mnohopočetným armádam protivníkov. Práve tieto drsné podmienky prispeli k vytvoreniu vlastného štýlu boja, ktorý sa musel vyrovnávať s uvedenými nevýhodami ruského bojovníka. Štýl kombinoval vnútornú silu s inovatívnymi taktikami boja a taktiež bol praktický, smrteľný a účinný voči akémukoľvek nepriateľovi za akýchkoľvek okolností. Jeho hlavné charakteristické črty boli prirodzenosť a voľnosť. (Neexistovali žiadne presné techniky, štruktúry či obmedzenia. Vyučovali sa iba základné princípy, podľa ktorých si každý bojovník mohol vytvoriť špecifický štýl jemu vlastný.) Techniky boja boli založené na inštinktívnych reakciách (za majstrovstvo v tejto oblasti je považovaný tzv. bezkontaktný boj) a individuálnych silných stránkach a boli navrhnuté špeciálne pre rýchle učenie.

Keď sa v roku 1917 dostali k moci komunisti, začali potláčať všetky národné tradície. Tí, ktorí naďalej praktizovali dávny štýl boja, mohli byť vážne potrestaní. Ľudia v čele krajiny si zároveň dobre uvedomovali, aký životaschopný a zároveň zničujúci bol pôvodný systém a jeho tréning vyhradili iba pre určité špeciálne jednotky, akými boli Specnaz (armáda špeciálneho určenia), VDV (výsadkári), SOBR (špeciálne oddiely okamžitej reakcie) a niektoré jednotky OMON (zásahové oddiely).

Korene filozofie Systemy sú v ruskej pravoslávnej cirkvi, ktorá hlása, že čokoľvek sa nám stane, či už dobré alebo zlé, má svoj účel a je to súčasť Božieho plánu. Bojovníci Systemy často nastupovali do boja kvôli ochrane svojej viery a myšlienky kresťanstva aplikovali vo svojom spôsobe boja.

Typickým príkladom takto aplikovanej myšlienky Ježiša je zásada nepremáhať silu: "Ja vám však hovorím: Neprotivte sa zlému { Gr. tó ponéró = 1. (neprotivte sa) zlému človeku, 2. (neprotivte sa) zlým spôsobom.}! Naopak: Tomu, kto ťa udrie po pravom líci, nadstav aj ľavé."(Mt 5,39). Zásada neprotiviť sa zlým spôsobom, (t. j. proti sile) je jeden zo základných princípov Systemy.

A rovnako ako nebude nikdy spokojná duchovná stránka človeka so svojím stupňom dokonalosti, nebude spokojná ani tá telesná, pretože človek je dokonalé spojenie ducha a tela. Ale podobne ako hovoria Svätci ("Peter však povedal: Striebro ani zlato nemám, ale čo mám, to ti dám." (Sk 3,6)) sa ich príkladu držia aj majstri Systemy, ktorí hovoria "veľa toho neviem, ale čo viem vám ukážem..."

Kľúčovým princípom ruskej Systemy, je neničenie. Cieľom je zaistiť, aby tréning a postoj neublížil telu a duši partnera. Systema je navrhnutá k posilneniu tela, duše, rodiny a vlasti. Jej druhé meno je, "poznai sebia" alebo poznaj sám seba. Systema je cesta ako spoznať seba samého. Bojovníci Systemy tvrdia, že umožňuje získať pravú silu, ktorá pramení z pokory (pred sebou a pred Bohom) a pochopenia zmyslu života.

Pravoslávna cirkev a boj

[upraviť | upraviť zdroj]

Mnohí ľudia, ktorí sa seriózne venujú Systeme a pokúšajú sa pochopiť, na akých duchovných základoch stojí, sa musia vysporiadať s otázkou: Ak je pravoslávne kresťanstvo o láske a pokoji, ako môže podporovať bojové umenie? Ako zachovať rovnováhu medzi nenásilím a sebaobranou, je problém ktorý si každý musí vyriešiť sám. Skutočný bojovník je poháňaný láskou k rodine, priateľom a k vlasti. Profesionáli, akými sú vojaci a policajti, sú trénovaní, vyzbrojení a pripravení na úlohu zachraňovať životy. Riskujú svoje životy v súlade s pokorou a cťou. Pravoslávna cirkev učí, že boj sa stáva hriechom, keď je v ňom prítomná pýcha a agresia, alebo obsahuje nenávisť, pomstu alebo ľahostajnosť, keď sú príčiny chamtivosť, márnivosť, závisť, zúfalstvo a ďalšie podobné necnosti. Na druhej strane keď je boj za obranu, za záchranu, je hriechom nebojovať a nechať ostatných napospas utrpeniu, smrti, alebo si nechať zničiť vlasť.

Najlepšia vlastnosť, ktorú Systema rozvíja v cvičencoch, je pokora.

Špecifickosť Systemy

[upraviť | upraviť zdroj]

V Systeme súhra troch princípov vytvára skutočného bojovníka – šikovnosť v boji, silný duch a zdravé telo. Telo musí byť oslobodené od napätia, vytrvalé a flexibilné, s ľahkým pohybom. Psychika musí byť pokojná, bez hnevu, podráždenia, strachu, sebaľútosti, sebaklamu a pýchy. Šikovnosť v boji v sebe zahŕňa pohyby, ktoré sú silné a presné, náhle a úsporné, spontánne, nenápadné a rôznorodé.

Hlavní predstavitelia

[upraviť | upraviť zdroj]
Michail Rjabko

Plukovník vojenských špeciálnych jednotiek, bývalý hlavný inštruktor taktického tréningu jednotiek rýchleho nasadenia, bývalý poradca Najvyššieho súdu Ruskej federácie. Michail Rjabko začal s tréningom v piatich rokoch a s bojovým výcvikom v pätnástich. Bol taktický veliteľ protiteroristických tímov.
Žije v Moskve, je držiteľom hodnosti plukovníka. Naďalej pokračuje v trénovaní ako najvyšší tréner Systemy. V minulosti bol nasadzovaný v početných vojenských operáciách a je držiteľom mnohých vládnych vyznamenaní.

"Buďte dobrí ľudia, všetko ostatné potom za vami príde" (Rjabko)

Vladimir Vasiljev

Riaditeľ a hlavný inštruktor Systemy. Narodil sa v Rusku, kde absolvoval intenzívny bojový výcvik a je najlepším študentom Michaila Rjabka. Neskôr sa presťahoval do Kanady a v roku 1993 založil prvú školu ruského bojového umenia mimo Ruska. Odvtedy osobne trénoval a certifikoval viac ako 500 kvalifikovaných inštruktorov a škôl po celom svete a vytvoril sadu inštruktážnych materiálov, ktoré získali mnoho ocenení.

Alexej Alexejevič Kadočnikov

Narodil sa 20. júla 1935 v meste Odessa v rodine kádrového dôstojníka VVS Ozbrojených síl SSSR. Od roku 1939 žije v meste Krasnodar. Od 1955 do 1958 absolvoval službu v Ozbrojených silách SSSR. Od 1959 do 1983 pracoval v rôznych organizáciach mesta Krasnodar. V roku 1965 ukončil Krasnodarský polytechnický inštitút. Od roku 1983 prednášal na katedre mechaniky Krasnodarského vyššieho vojenského dôstojnícko-inžinierskeho učilišťa raketových vojsk. Dlhé roky vyučuje bojové dedičstvo našich predkov s pomocou tradičných poznatkov ale aj posledných výdobytkov v oblasti fyziky, matematiky, biomechaniky a psychológie. Zosúladil vedu a praktiky jedného z najstarších druhov boja, vypracoval unikátny štýl.
Od roku 1962 až do súčasnosti A.A.Kadočnikov pripravuje špecialistov pre špeciálne oddelenia silových štruktúr krajiny a dôstojnícke kádre vo vojenských učilištiach mesta Krasnodar a krasnodarského regiónu. Je autorom 7 vynálezov, množstva kníh, brožúr, a učebných filmov. Je nositeľom rady medailí a vyznamenaní.

Sergej Vladimirovič Borčev

Od detstva sa venoval bojovým športom, ktorým dominoval predovšetkým zápas. Vyštudoval trénerstvo zo špecializáciou na Judo a Sambo. Má bohatú trénerskú prax v mnohých športových školách, ale je aj špecialista na trénovanie vojenských tímov a ich prípravu. Vyučuje boj proti zbraniam, taktiku, psychológiu extrémnych situácii, ale aj špeciálnu vojenskú akrobaciu. Bol trénerom elitnej jednotky Vympel, ďalej špeciálnej finančnej a protidrogovej polície. Od roku 1980 je jeden z najbližších študentov a dnes i spolupracovníkov M. Rjabka na scéne Systemy. Je pozývaný ako vedúci mnohých seminárov Systemy po celom svete. Na týchto seminároch vyučuje svoje umenie Systemy, ktorú okrem Rjabka študuje aj u Sergeja Ivanoviča Nebalujeva.

Systema na Slovensku

[upraviť | upraviť zdroj]

Je reprezentovaná predovšetkým klubom Systema Slovakia. V roku 2010 ho založili Ing. Slavomír Meško, Ondrej Sobota a Dávid Fazekaš. Cieľom tohto klubu je podporovať ruské bojové umenie a organizovať pravidelné tréningy a semináre na Slovensku.