T Tauri

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
T Tauri

T Tauri je premenná hviezda v súhvezdí Býk. Objavil ju v októbri roku 1852 John Russell Hind. Je to veľmi mladá hviezda spektrálneho typu G5e. V HR-diagrame sa nachádza nad hlavnou postupnosťou, pretože ešte nedozrela na „dospelú hviezdu“. T Tauri predstavuje konečnú fázu protohviezdy, kde dochádza k nerovnovážnemu stavu medzi produkovanou a vyžarovanou energiou. Takéto hviezdy sú nestabilné, rýchlo a nepravidelne menia svoju jasnosť.

Je súčasťou otvorenej hviezdokopy Hyády, nachádza sa v blízkosti hviezdy Epsilon Tauri. Stala sa prototypom hviezd typu T Tauri a ako všetky hviezdy tohto typu, je veľmi mladá, iba 1 milión rokov. Od Slnka je vzdialená okolo 460 ly a jej zdanlivá hviezdna veľkosť sa nepredpovedateľne mení od 9,3 do 14.

Sústava T Tauri pozostáva minimálne z 3 hviezd, pričom iba jedna z nich je viditeľná vo viditeľnom svetle. Ostatné dve žiaria v infračervenej oblasti a jedna z nich emituje aj rádiové vlny. Pomocou pozorovaní VLA bolo zistené, že mladá hviezda, samotná T Tauri, dramaticky zmenila svoju dráhu po tesnom priblížení s jednou zo svojich spoločníc a možno bola vymrštená von zo systému.

Fyzicky sa v jej blízkosti nachádza reflexná hmlovina NGC 1555 alebo Hindova premenná hmlovina. Je osvetľovaná hviezdou T Tauri a jej jasnosť sa mení spolu s jasnosťou hviezdy. Hmlovina NGC 1554 bola tiež asociovaná s T Tauri, pozoroval ju Otto Struve v roku 1868, ale onedlho zmizla alebo nikdy neexistovala, a je známa ako Struveho stratená hmlovina.

S hmlovinou NGC 1555 je možno asociovaný aj Herbig-Harov objekt, prípadne so samotnou hviezdou T Tauri.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Tau Tauri