Preskočiť na obsah

Tajmýrske jazero

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mapa povodia jazera

Tajmýrske jazero alebo staršie Tajmýr (rus. Таймыр, Таймырское озеро) leží na Tajmýrskom polostroveKrasnojarskom krajiRusku. Nachádza sa v pohorí Byrranga, medzi 74° a 75° severnou zemepisnou šírkou, čo ho radí medzi najsevernejšie jazerá na svete. Jazero má dĺžku 250 km a rozlohu 4 560 km². Priemernú hĺbku má 2,8 m a maximálnu hĺbku 26 m. Leží v nadmorskej výške 6 m.

Pobrežie[upraviť | upraviť zdroj]

Pohľad na jazero zo satelitu Sentinel-2 (2017)

Pobrežie je členité (zálivy Bajkuraneru, Jukajamu a ďalšie, záliv Ledjanaja). Severné a východné brehy strmé, zatiaľ čo južné mierne sklonené piesočnaté. Dno je rovné, ale vyskytujú sa v ňom oddelené kotliny.

Vodný režim[upraviť | upraviť zdroj]

Jazero zmrzne každý rok od septembra do júla. Hlavným prítokom jazera je zo západu rieka Horná Tajmyra. Ďalšími prítokmi sú z juhu Jamutarida, z východu Malahajtari a na severozápade Ugoľnaja. Ďalej ešte Zapadnaja, Severnaja, BikadaNguoma, a Kalamissamo. Z jazera vyteká rieka Dolná Tajmyra do Karského mora.

Zdroj vody je snehový a dažďový. V lete sa jazero prehrieva. V auguste dosahuje teplota priemerne 7 °C. V zime sa vo veľkej hĺbke pohybuje teplota tesne nad 1 °C.

Fauna[upraviť | upraviť zdroj]

Jazero je bohaté na ryby (siveni, sízy, muksuni a ďalšie).

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

V tomto článku boli použité informácie z Veľkej sovietskej encyklopédie, heslo „Таймыр“.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]