Telewizja Polska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Telewizja Polska SA
TVP logo.svg
krajinaPoľsko
typVerejnoprávna
riaditeľJacek Kurski
začiatok vysielania25. októbra 1952
webstránkahttp://www.tvp.pl

Telewizja Polska SA (TVP SA; doslova Poľská televízia) je verejnoprávna televízna spoločnosť v Poľsku.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé pokusy o vytvorenie televíznej stanice v Poľsku sa začali v roku 1935. V roku 1939 sa uskutočnilo prvé pokusné vysielanie. Práce však boli prerušené po vypuknutí druhej svetovej vojny.

25. októbra 1952 bol odvysielaný prvý program (hudobno-baletné vystúpenie, trvajúce 30 minút). O tri mesiace neskôr sa začalo pravidelné vysielanie raz týždenne, od roku 1955 trikrát týždenne. V polovici 50. rokov začali vznikať regionálne štúdiá. Až do roku 1960 bola televízia súčasťou Poľského rádia, v tomto roku vznikol „Komitet ds. Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja"“. Od 1. februára 1961 vysielala televízia každodenne. V roku 1969 bola otvorená budova na ulici Woronicza, kde TVP sídli dodnes.

2. októbra 1970 začal vysielať druhý program (dnes TVP2). 16. marca 1971 bol odvysielaný prvý farebný program v štandarde SECAM.

V roku 1992 bola zmenená skratka z TP na TVP a začal vysielať program TVP Polonia pre Poliakov, žijúcich v zahraničí. Zároveň sa TVP definitívne oddelila od Poľského rádia. V roku 1995 prešlo vysielanie na štandard PAL.

Po roku 2000 začalo vysielanie viacerých tematických staníc (šport, kultúra, história). V roku 2008 bola predstavená prvá stanica, vysielajúca vo vysokom rozlíšení.

Stanice[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavné kanály[upraviť | upraviť zdroj]

Tematické kanály[upraviť | upraviť zdroj]

Kanály v kvalite HD[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Telewizja Polska na poľskej Wikipédii.