Temné súhvezdie
Vzhľad
Temné súhvezdie je obrazec, ktorý nie je tvorený z hviezd, ale z tmavých (temných) hmlovín, ktoré sa premietajú na svetlé pozadie Mliečnej cesty.[1] Ide o historický pojem, nepatria do oficiálneho zoznamu 88 súhvezdí a neradia sa ani medzi asterizmy.[2]
Temné súhvezdie si vytvárali niektoré juhoamerické a iné domorodé národy. Patrili medzi ne napríklad Yutu (dvakrát, z toho jedno bola hmlovina Uhoľné vrece), Líška, Had, Lama či Ropucha. Andské národy nazývali temné súhvezdia podľa zvierat, ktorých zjavenie sa a zmiznutie za nočnej oblohy zodpovedalo biologickým cyklom týchto zvierat.[1]
Galéria
[upraviť | upraviť zdroj]-
Mliečna cesta na záberoch kozmického observatória Gaia s významnejšími tmavými hmlovinami označenými bielymi popiskami a naopak hviezdnymi oblakmi označenými čiernym textom.
-
„Emu na oblohe“, príklad temného súhvezdia rozoznávaného austrálskymi domorodcami. Hlavou emu je tmavá hmlovina Uhoľné vrece s Južným krížom priamo nad ňou. Naľavo je Škorpión.
-
Temné súhvezdia rozoznávané Inkami v Nebeskej rieke (Mliečna cesta). Južný kríž je nad vtákom Yutu (hmlovina Uhoľné vrece), očami Lamy sú Alfa a Beta Centauri.
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ a b PLAUCHOVÁ, Jana. Súhvezdia od Andromedy po Žirafu. Redakcia Eduard Koči; ilustrácie Peter Zimnikoval; Beata Zimnikovalová, Michal Mojžiš, Tibor Krátky. prvé vyd. Hurbanovo : Slovenská ústredná hvezdáreň Hurbanovo, 2023. 592 s. ISBN 978-80-89998-357. S. 13.
- ↑ TATE, Jean. Asterism. Universe Today, 2009-12-04. Dostupné online [cit. 2024-02-11].