Tenisová loptička

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tenisové loptičky

Tenisová loptička spisovne aj tenisová lopta[1] je špeciálny typ lopty, ktorý sa používa na hranie tenisu. Je vyrobená z pevnej gumovej duše, ktorá je obalená meltonom a nahustená vzduchom. Len lopty značky Tretorn sú úplne vyplnené pórovitou hmotou. Povrch je zvyčajne jednofarebný, predtým bol biely alebo oranžový, dnes je štandardne svetlá zelená s prechodom do žltej.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Priemer sa pohybuje v rozmedzí 6,35 – 6,67 cm, hmotnosť je 56,7 – 58,5 g, odskok činí 135 – 147 cm po dopade na pevný podklad z výšky 254 cm. Pri zaťažení je tolerancia prednej deformácie loptičky 0,56 – 0,74 cm a zadná deformácia 0,89 – 1,08 cm.

Pravidlá[upraviť | upraviť zdroj]

Tenisové loptičky s tenisovým vybavením

V profesionálnom tenise sú tenisové loptičky menené po odohraní deviatich hier, pričom prvýkrát po začatí stretnutia sa menia už po siedmich hrách, pretože je zohľadnené aj rozohranie. Tiebreak je braný ako jedna hra. Ak lopta počas výmeny praskne, potom sa výmena musí opakovať. Ak sa len zníži vnútorný tlak (je mäkká), ale nepraskne, tak sa výmena neopakuje.

Poznámka[upraviť | upraviť zdroj]

Vyradené (neprasknuté) tenisové loptičky veľmi dobre slúžia ako lacná detská hračka, a teda sa dajú veľmi dobre použiť napríklad pri rôznych športových či terénnych hrách v prírode. Ich výhodou je v tomto prípade pružnosť, malé rozmery vhodné pre detské ruky, ako aj nízka hmotnosť. Takisto sa často používajú aj ako hračka pre psov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://slovniky.korpus.sk/?w=lopti%C4%8Dka&c=ve46

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Tenisový míč na českej Wikipédii.