The Black Strat

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
The Black Strat

The Black Strat je názov gitary Fender Stratocaster, ktorú vlastní a používa gitarista skupiny Pink FloydDavid Gilmour. Prvýkrát na tejto gitare hral Gilmour na festivale Bath Festival v roku 1970.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

David Gilmour si pôvodne zakúpil Fender Stratocaster, model z roku 1969 s javorovým krkom a veľkou hlavou. V roku 1970 si v New Yorku zakúpil ďalšiu gitaru, pretože tú predošlú mu ukradli. The Black Strat mal pôvodne farbu v odtieňoch sunburst, ale dal si ju prefarbiť v tom istom obchode na čiernu. Odvtedy prešla nespočetným množstvom vylepšení a modifikácií a je citovaná za Gilmourovú najobľúbenejšiu gitaru.

Modifikácie[upraviť | upraviť zdroj]

Počas sedemdesiatych rokov, Gilmour vystriedal niekoľko javorových a palisanderových hmatníkov na tejto gitare. V roku 1972 nainštaloval XLR konektor pre elimináciu šumu prichádzajúcemu z jeho efektu Dallas ArbiterFuzz Face; ale konektor bol v blízkej dobe odstránený. Gitarista taktiež vymenil ladiacu mechaniku za Kluson. V roku 1973 nainštaloval snímač Gibson PAF Humbucker medzi kobylku a stredný snímač jeho stratocastra. Originálne single snímače odložil a neskôr ich vložil na čierny pickguard. V roku 1976 bol pôvodný kobylkový snímač vymenený za DiMarzio FS-1. Následne tento snímač zamenil za Seymour Duncan SSL1C. V osemdesiatych rokoch vymenil aj pôvodnú kobylku za Kahler Tremolo System. David Gilmour taktiež skrátil svoju tremolo páku.

V roku 1986 Gilmour zamenil svoj Black Strat za tri Candy Apple Red Stratocastre s aktívnymi snímačmi od firmy EMG. Black Strat neskôr dal do Hard Rock Cafe v Dallase, štát Texas, kde bol vystavený.

Znovuzrodenie a súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Počas nultých rokov začal Gilmour znovu používať Black Strat, a to na jeho sólovom turné z roku 2006 pre album On an IslandOn an Island tour. Taktiež táto gitara mala významnú úlohu aj počas posledného stretnutia najúspešnejšej zostavy Pink Floyd na charitatívnej akcií Live 8 v roku 2005.

Fender Custom Shop David Gilmour Signature Stratocaster[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2008 firma Fender oznámila, že začnú vyrábať repliku tejto gitary –  David Gilmour Signature Black Stratocaster. Technici spolupracovali s Davidom Gilmourom a jeho gitarovým technikom Philom Taylorom na reprodukcií jeho gitary. Zhotovený model je momentálne súčasťou zoskupenia podpisových gitár Custom Shop.

Taylor je taktiež autorom knihy The Black Strat, ktorá popisuje presné modifikácie a zmeny, ktoré sa udiali na tejto významnej gitare. Taktiež popisuje, ktoré albumy boli pomocou nej vytvorené a nahrané.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku The Black Strat na anglickej Wikipédii.