Tenkú no Esukafuróne

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z The Vision of Escaflowne)
Tenkú no Esukafuróne
Základné informácie
Anglický názovEscaflowne
Japonský názov天空のエスカフローネ
ŽánerAkcia/Dobrodružstvo
Fantasy/Mágia
Romantika
SciFi/Mecha
Šódžo / Šónen
Manga: Tenkú no Esukafuróne
Hitomi – Tenkú no Esukafuróne
AutorKacu Aki (šónen verzia)
Juzuru Jaširová (šódžo verzia)
Jazykjapončina
Počet zväzkov8 (šónen ver.)
2 (šódžo ver.)
RokDecember 1994Január 1998 (šónen ver.)
Máj 1996Február 1997 (šódžo ver.)
Anime: Tenkú no Esukafuróne
RéžiaKazuki Akane
ŠtúdioSunrise
Rok2. apríl 199624. september 1996
Dĺžka jednej časti23 minút
Počet častí26

Tenkú no Esukafuróne (jap.: 天空のエスカフローネ; slov. doslovne: Vidina Escaflownu) sú dve japonské manga série od autora Kacu Akiho (skrátene od Kacuaki Nakamura) a autorky Juzuru Jaširovej. Neskôr vznikol aj rovnomenný anime seriál.

Anime a manga verzie[upraviť | upraviť zdroj]

Manga verzie[upraviť | upraviť zdroj]

Existujú dve manga verzie od dvoch rôznych autorov (mangakov).

Tenkú no Esukafuróne
Prvá, z roku 1994 bola z dielne autora Kacu Akiho a vyšlo z nej dokopy 8 zväzkov za vyše 4 roky v japonskom časopise Kadokawa Shoten. Táto manga bola predovšetkým orientovaná pre tínedžerov a starších chlapcov, preto bola označená za šónen mangu.
Hitomi – Tenkú no Esukafuróne
Po spustení anime seriálu v roku 1996, začala byť vydávaná šódžo verzia tejto mangy od autorky Juzuru Jaširovej, ktorá je ďalším prerozprávaním príbehu z anime. Ani jedna z manga verzií však popularitu TV série nedosiahla.

Anime verzie[upraviť | upraviť zdroj]

Tenkú no Esukafuróne
V roku 1996 vznikol rovnomenný anime seriál podľa prvej mangy, ktorý sa vysielal v televízii TV Tokyo. Seriál má 26 epizód, bol produkovaný štúdiami Sunrise a Bandai Visual a režíroval ho Kazuki Akane. Obsahuje znaky oboch hlavných tínedžerských smerov, šódžo aj šónen, ako aj prvky viacerých iných anime žánrov. Seriál nie je presnou manga adaptáciou, aj keď je ňou do istej miery inšpirovaný. Je inou verziou príbehu s odlišnosťami v dizajne postáv ako aj v dejovej línii.
Esukafuróne
V roku 2000 vznikla najnovšia verzia príbehu – celovečerný animovaný film. Niekedy sa v angličtine označoval aj názvom Escaflowne: Girl in Gaia.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Príbeh hlavnej hrdinky Hitomi sa začína v deň, keď sa záhadným spôsobom ocitá na planéte „Gaia“. Zistí, že sa nachádza vo fantasy svete, kde žijú draky, aj ľudia so zvieracími črtami, kde stále vládnu králi a bojujú rytieri a na oblohe žiari Mesiac spolu so Zemou, ktorú miestni nazývajú „Tajomný Mesiac“ (jap.: Maboroši no Cuki). Na planéte sa navyše schyľuje k vojne vyprovokovanej cisárstvom „Zaibach“, ktoré je technicky najvyspelejšie spomedzi krajín Gaie.

Hitomi sa rýchlo zapletie do boja „Aliancie“ proti Zaibachu. Neskôr sa u nej ešte znásobia schopnosti predpovedať budúcnosť za pomoci tarotových kariet, či vízií a predtúch, kde úlohu hrá aj jej magický prívesok – kyvadlo. V priebehu série zažívajú postavy množstvo dobrodružstiev, postupne sa odhaľujú tajomstvá minulosti postáv, vzniku Gaie a jej osudu, ako aj úlohy Hitomi a ostatných postáv v ňom.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]