Thom Yorke

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Thom Yorke

Základné informácie
Rodné meno Thomas Edward Yorke
Narodenie 7. október 1968 (55 rokov)
Wellingborough, Northamptonshire, Anglicko
Žáner Alternatívny rock
Elektronická hudba
Roky pôsob. 1991-súčasnosť
Vydavateľstvá XL
Súvisiace
články
Radiohead, UNKLE, Björk
Webstránka radiohead.com

Thom Yorke, celým menom Thomas Edward Yorke (* 7. október 1968, Wellingborough, Northamptonshire, Anglicko) je spevák a spoluzakladateľ alternatívnej rockovej skupiny Radiohead.

Hrá predovšetkým na akustickú a elektrickú gitaru a na klavír. Ovláda však aj hru na basgitare a bicích. Ako vokalista hosťoval na štúdiových albumoch pre Björk, PJ Harvey, DJ Shadow a UNKLE. V súčasnej dobe žije v centre Oxfordu s partnerkou Rachel Owen. Majú spolu dve deti: Noaha (* 2001, Thom mu venoval album Amnesiac) a Agnes (* 2004). Rachel a Thom sú spolu od univerzitného štúdia.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Od svojho narodenia melanjolika trpí Thom paralýzou ľavého očného viečka. Medzi prvým a šiestym rokom života podstúpil sériu operácií. Jeho handikep (tzv. lenivé oko - amblyopia) spolu so zamestnaním jeho otca, ktoré si vyžadovalo časté zmeny bydliska, spôsobili, že Thom mal v detstve problémy nájsť si kamarátov a trpel pocitmi osamelosti. Rodina sa nakoniec usadila v Oxfordshire. Thom navštevoval internátnu školu Abingdon School, kde spoznal priateľov, s ktorými v roku 1986 sformoval skupinu Radiohead.

Na University of Exeter študoval dejiny umenia a angličtinu. Pracoval tiež v miestnej psychiatrickej liečebni.

Thom Yorke je tiež politický aktivista: angažuje sa v prospech organizácií Priatelia Zeme, Amnesty International a kampaní Make Poverty History, Make Trade Fair a The Big Ask.

10. júla 2006 vyšiel prvý Thomov sólový album s názvom The Eraser.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Thom Yorke