Thom Yorke

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Thom Yorke
Thom Yorke.jpg
Základné informácie
Rodné meno Thomas Edward Yorke
Narodenie 7. október 1968 (53 rokov)
Wellingborough, Northamptonshire, Anglicko
Žáner Alternatívny rock
Elektronická hudba
Roky pôsob. 1991-súčasnosť
Vydavateľstvá XL
Súvisiace
články
Radiohead, UNKLE, Björk
Webstránka radiohead.com

Thom Yorke, celým menom Thomas Edward Yorke (* 7. október 1968, Wellingborough, Northamptonshire, Anglicko) je spevák a spoluzakladateľ alternatívnej rockovej skupiny Radiohead.

Hrá predovšetkým na akustickú a elektrickú gitaru a na klavír. Ovláda však aj hru na basgitare a bicích. Ako vokalista hosťoval na štúdiových albumoch pre Björk, PJ Harvey, DJ Shadow a UNKLE. V súčasnej dobe žije v centre Oxfordu s partnerkou Rachel Owen. Majú spolu dve deti: Noaha (* 2001, Thom mu venoval album Amnesiac) a Agnes (* 2004). Rachel a Thom sú spolu od univerzitného štúdia.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Od svojho narodenia melanjolika trpí Thom paralýzou ľavého očného viečka. Medzi prvým a šiestym rokom života podstúpil sériu operácií. Jeho handikep (tzv. lenivé oko - amblyopia) spolu so zamestnaním jeho otca, ktoré si vyžadovalo časté zmeny bydliska, spôsobili, že Thom mal v detstve problémy nájsť si kamarátov a trpel pocitmi osamelosti. Rodina sa nakoniec usadila v Oxfordshire. Thom navštevoval internátnu školu Abingdon School, kde spoznal priateľov, s ktorými v roku 1986 sformoval skupinu Radiohead.

Na University of Exeter študoval dejiny umenia a angličtinu. Pracoval tiež v miestnej psychiatrickej liečebni.

Thom Yorke je tiež politický aktivista: angažuje sa v prospech organizácií Priatelia Zeme, Amnesty International a kampaní Make Poverty History, Make Trade Fair a The Big Ask.

10. júla 2006 vyšiel prvý Thomov sólový album s názvom The Eraser.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Thom Yorke