Three World Financial Center

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
World Financial Center (naľavo najvyššia)

Three World Financial Center je jeden z tridsiatich najvyšších mrakodrapov v New Yorku. Patrí do komplexu Svetového finančného centra a stojí na West Street medzi Liberty Street a Vesey Street v Lower Manhattane. S výškou 225 m je budova najvyššia zo štyroch budov v komplexe Svetového finančného centra. Má podobný dizajn ako budova Two World Financial Center až na strechu, ktorá je v 3WFC pyramída a vo 2WFC kopula.

Budova je okrem iných spoločností hlavné sídlo spoločnosti American Express. Budova je ukážkou postmodernej architektúry, navrhli ju César Pelli & Associates a Haines Lundberg Waehler, výstavba stála $800 000 000 a prebiehala v rokoch 1985 až 1986. Budova disponuje 195 000 m² využiteľného kancelárskeho priestoru a má 51 poschodí.

Budova Three World Financial Center bola kriticky poškodená padajúcimi troskami z veží Svetového obchodného centra 11. septembra 2001. Juhovýchodný roh budovy bol ťažko štrukturálne poškodený, hoci dôsledky neboli dostatočné pre ohrozenie kolapsu budovy. Budova bola uzavretá pre opravu až do mája 2002.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Súradnice: 40° 42′ 49″ s.š., 74° 00′ 53″ z.d.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]