César Pelli

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
César Pelli
argentínsky architekt
argentínsky architekt
Narodenie12. október 1926 (92 rokov)
San Miguel de Tucumán, Argentína
Odkazy
Webstránkapcparch.com
CommonsSpolupracuj na Commons César Pelli

César Pelli (* 12. október 1926, San Miguel de Tucumán, Argentína) je argentínsky architekt.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Cesar Pelli študoval architektúru na Tucumánskej Univerzite, ktorú v roku 1949 ukončil s titulom bakalár. Po promócii sa oženil so svojou spolužiačkou Dianou Balmoriovou, ktorá sa neskôr stala významnou osobnosťou v oblasti urbanizmu a krajinnej architektúry. Časom založila firmu Balmori Associates. Po dobu nasledujúcich dvoch rokov Pelli pracoval ako riaditeľ dizajnu v OFEMPE. V roku 1952 odišiel študovať školu architektúry Champagne-Urbana do mesta Illinois. Tu v roku 1954 zakončil svoje vzdelanie ako Magister architektúry. Do značnej miery ho ovplyvnil architekt Eero Saarinen, u ktorého po zakončení štúdií pracoval. Spolu so Saarinenom sa podieľal na mnohých významných stavbách v USA, ako napríklad budova letiska JFK v New Yorku.

V roku 1964 sa stal občanom Spojených štátov a o sedem rokov neskôr si založil vlastný ateliér v New Haven, v Connecticute a tiež od toho roku bol zvolený za dekana na Yalskej Univerzite architektúry. V roku 1984 rezignoval na post dekana a začal sa naplno venovať svojej tvorbe. Popri práci však stále prednášal na univerzite.

Uznania sa mu dostalo v roku 1991 od Amerického ústavu architektov (AIA). Jeho najznámejšou stavbou sú známe „dvojičky“ pod názvom Petronas Towers v meste Kuala Lumpur. Sú to najvyššie rovnaké budovy na svete. Cesar Pelli je považovaný za jediného, pôvodom argentínskeho architekta, ktorému bolo umožnené projektovať jednu z najvyšších stavieb sveta.

Projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému César Pelli

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]