César Pelli

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
César Pelli
argentínsky architekt
argentínsky architekt
Narodenie 12. október 1926 (91 rokov)
San Miguel de Tucumán, Argentína
Odkazy
Webstránka pcparch.com
Commons Spolupracuj na Commons César Pelli

César Pelli (* 12. október 1926, San Miguel de Tucumán, Argentína) je argentínsky architekt.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Cesar Pelli študoval architektúru na Tucumánskej Univerzite, ktorú v roku 1949 ukončil s titulom bakalár. Po promócii sa oženil so svojou spolužiačkou Dianou Balmoriovou, ktorá sa neskôr stala významnou osobnosťou v oblasti urbanizmu a krajinnej architektúry. Časom založila firmu Balmori Associates. Po dobu nasledujúcich dvoch rokov Pelli pracoval ako riaditeľ dizajnu v OFEMPE. V roku 1952 odišiel študovať školu architektúry Champagne-Urbana do mesta Illinois. Tu v roku 1954 zakončil svoje vzdelanie ako Magister architektúry. Do značnej miery ho ovplyvnil architekt Eero Saarinen, u ktorého po zakončení štúdií pracoval. Spolu so Saarinenom sa podieľal na mnohých významných stavbách v USA, ako napríklad budova letiska JFK v New Yorku.

V roku 1964 sa stal občanom Spojených štátov a o sedem rokov neskôr si založil vlastný ateliér v New Haven, v Connecticute a tiež od toho roku bol zvolený za dekana na Yalskej Univerzite architektúry. V roku 1984 rezignoval na post dekana a začal sa naplno venovať svojej tvorbe. Popri práci však stále prednášal na univerzite.

Uznania sa mu dostalo v roku 1991 od Amerického ústavu architektov (AIA). Jeho najznámejšou stavbou sú známe „dvojičky“ pod názvom Petronas Towers v meste Kuala Lumpur. Sú to najvyššie rovnaké budovy na svete. Cesar Pelli je považovaný za jediného, pôvodom argentínskeho architekta, ktorému bolo umožnené projektovať jednu z najvyšších stavieb sveta.

Projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]