Todor Lukanov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Todor Stančev Lukanov
bulharský politik
Narodenie1. december 1874
Loveč, Bulharsko
Úmrtie17. február 1946 (71 rokov)
Moskva, Rusko

Todor Stančev Lukanov (bulh. Тодор Станчев Луканов; * 1. december, 1874, Loveč – † 17. február, 1946, Moskva) bol bulharský politik, člen Bulharskej komunistickej strany.

Od roku 1896 pracuje ako učiteľ v Plevene, odkiaľ ho však pre svoje komunistické presvedčenie vylúčili. V roku 1900 ukončil štúdium práva na univerzite v Ženeve. Po štúdiách sa vracia do Plevenu.

Politická kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Todor Lukanov založil organizáciu Bulharskej robotníckej sociálnodemokratickej strany (BRSDS) a stal sa jej prvým predsedom. Pri rozpade strany v roku 1903 sa stal členom Strany úzkych socialistov. Od roku 1911 bol členom Ústredného kontrolného výboru BRSDS a od roku 1913 kandidoval za túto stranu aj na post poslanca do Veľkého národného zhromaždenia.

Počas prvej svetovej vojny bol zajatý, kvôli agitácii proti účasti Bulharska v nej. V roku 1918 bol oslobodený.

Od roku 1919 bol nominovaný na post člena Ústredného výboru Bulharskej komunistickej strany a od roku 1922 sa stal jej organizačným tajomníkom. Po štátnom prevrate v roku 1923 vyhlásil ozbrojený boj proti režimu Národného porozumenia. Plevenskej organizácii pod vedením Asena Chalačeva poslal príkaz, aby sa skončilo ozbrojené povstanie v Plevenskej oblasti. K otázke vypuknutia Septembrového povstania zaujal jasné nesúhlasné stanovisko. Po jeho neúspechu emigroval do Sovietskeho zväzu, kde sa stal členom zahraničného úradu BKS. V roku 1946 ho zavraždili Stalinovi agenti z NKVD.