Todor Lukanov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Todor Stančev Lukanov
bulharský politik
Narodenie1. december 1874
Loveč, Bulharsko
Úmrtie17. február 1946 (71 rokov)
Moskva, Rusko

Todor Stančev Lukanov (bulh. Тодор Станчев Луканов; * 1. december, 1874, Loveč – † 17. február, 1946, Moskva) bol bulharský politik, člen Bulharskej komunistickej strany.

Od roku 1896 pracuje ako učiteľ v Plevene, odkiaľ ho však pre svoje komunistické presvedčenie vylúčili. V roku 1900 ukončil štúdium práva na univerzite v Ženeve. Po štúdiách sa vracia do Plevenu.

Politická kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Todor Lukanov založil organizáciu Bulharskej robotníckej sociálnodemokratickej strany (BRSDS) a stal sa jej prvým predsedom. Pri rozpade strany v roku 1903 sa stal členom Strany úzkych socialistov. Od roku 1911 bol členom Ústredného kontrolného výboru BRSDS a od roku 1913 kandidoval za túto stranu aj na post poslanca do Veľkého národného zhromaždenia.

Počas prvej svetovej vojny bol zajatý, kvôli agitácii proti účasti Bulharska v nej. V roku 1918 bol oslobodený.

Od roku 1919 bol nominovaný na post člena Ústredného výboru Bulharskej komunistickej strany a od roku 1922 sa stal jej organizačným tajomníkom. Po štátnom prevrate v roku 1923 vyhlásil ozbrojený boj proti režimu Národného porozumenia. Plevenskej organizácii pod vedením Asena Chalačeva poslal príkaz, aby sa skončilo ozbrojené povstanie v Plevenskej oblasti. K otázke vypuknutia Septembrového povstania zaujal jasné nesúhlasné stanovisko. Po jeho neúspechu emigroval do Sovietskeho zväzu, kde sa stal členom zahraničného úradu BKS. V roku 1946 ho zavraždili Stalinovi agenti z NKVD.