Tomáš Přibyl

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Tomáš Přibyl (* 18. marec 1975, Brno) je český publicista a autor literatúry faktu a odborník v oblasti informačných technológií.

Absolvoval Podnikateľskú fakultu pri VUT Brno, kde postupne získal tituly bakalár a inžinier.

Už počas štúdia (1999) začal pracovať ako konzultant v oblasti informačnej bezpečnosti (antivírusové programy, šifrovanie dát, elektronický podpis, ochrana pred hackermi, bankové podvody a pod.). V roku 2005 odišiel na rodičovskú dovolenku so synom Markom, počas ktorej aj naďalej pracuje v oblasti informačnej bezpečnosti na voľnej nohe ako nezávislý konzultant. Okrem toho pôsobí ako Media & Education Specialist v Českej kozmickej kancelárii.

Jeho koníčkom je kozmonautika a všetko, čo s ňou súvisí. Publikoval takmer 3000 článkov v novinách a časopisoch v Česku i v zahraničí. Pripravil alebo sa podieľal na niekoľkých výstavách, usporiadal stovky prednášok pre verejnosť, jeho hlas pravidelne znie na rádiových vlnách (napr. Český rozhlas Brno, Rádio Proglas, BBC).

Za publicistickou a žurnalistickou činnosť v oblasti kozmonautiky získal v roku 2002 prestížnu Cenu mesta Brna ako jej najmladší laureát v histórii.

V roku 1998 absolvoval kozmonautický výcvik v Belgicku a Nemecku v rámci medzinárodného projektu West In Space.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Podieľal sa tiež na príprave vystrihovacích modelov raketoplánu Atlantis (Betexa, 1999) a lunárneho modulu (Betexa, 2002).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]