Ulrike Meinhofová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ulrike Marie Meinhofová

Ulrike Marie Meinhofová (* 7. október 1934, Oldenburg – † 9. máj 1976, Stuttgart) bola novinárka a spoluzakladateľka ultraľavicovej organizácie Frakcie Červenej armády (RAF).

Po krátkom manželstve sa rozviedla a vstúpila do radikálnej študentskej organizácie. Prvá akcia, na ktorej sa zúčastnila, bolo vyslobodenie Andreasa Baadera z väzenia. Baadera vo väzení navštevovala a spolu s právnikom Horstom Mahlerom a Baaderovou priateľkou Gudrum Ensslinovou plánovala jeho útek. Baader bol predvolaný 14. mája 1970 do Inštitútu pre sociálne otázky (nem. Deutsche Zentralinstitut für Soziale Fragen), pretože ho tam z väzenia vyžiadala práve Meinhofová pod zámienkou, že potrebuje získať informácie do pripravovanej knihy. Meinhofová a jej ozbrojená skupina, prepadla policajnú ochranku (ťažké strelné poranenie utrpel Georg Linke) a Baader utiekol zo študovne inštitútu oknom.

Útekom Baadera z väzenia vznikla prvá generácia RAF niekedy označovaná ako Skupina Baader-Meinhofová. RAF nebola nikdy formálne založená ale 5. júna 1970 v časopise Agit 883 vyšiel článok s názvom Vybudovať Červenú Armádu, ktorý sa pokladá za jej programové vyhlásenie. V tomto manifeste Meinhofová použila prvýkrát názov "RAF" a ako logo červenú hviezdu so samopalom Heckler & Koch MP5. Nová organizácia sa nazývala frakcia, pretože sama seba pokladala za súčasť medzinárodného hnutia utláčaných. Frakcia (novinármi nazývaná aj gang) sa rýchlo rozvinula do jednej z najlepšie organizovaných a najúčinnejších teroristických organizácií v západnej Európe.

Počas nasledujúcich dvoch rokov až do zatknutia 15. júna 1972 sa Meinhofová podieľala na prepade bánk a bombových útokoch. Ďalšie 4 roky strávila vo väzení, kde ju našli 9. mája 1976 obesenú. Nemecké úrady dospeli k záveru, že spáchala samovraždu, časť verejnosti však (vrátane Frakcie Červenej armády) zdieľala názor, že úrady sa dopustili vraždy, ale tvrdí sa aj, že samovražda mohla byť dôsledkom ostrakizmu, ktorého obeťou bola Meinhofová zo strany ostatných väznených členov RAF.