Východné Anglicko (kráľovstvo)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kráľovstvo Východných Anglov
staroangl. Ēast Engla Rīce
lat. Regnum Orientalium Anglorum
6. storočie918
Geografia
Mapa štátu
Mapa kráľovstva Východné Anglicko 6. storočie918
Obyvateľstvo
Národnostné zloženie
anglosaské (pôvodné),
katolícke (Anglosasi),
staroseverské (Dáni)
Štátny útvar
Predchádzajúce štáty:
subrománska Británia subrománska Británia
Nástupnícke štáty:
Wessex Wessex

Východné Anglicko (staroangl. Ēast Engla Rīce, tj. Kráľovstvo Východných Anglov, lat. Regnum Orientalium Anglorum) bolo jedným z rane stredovekých siedmich anglosaských kráľovstiev. Bolo pomenované po vlasti Anglov v oblasti severného Nemecka a zahŕňalo Norfolk a Suffolk. Po svadbe východoanglického princa Etheldreda sa stal súčasťou kráľovstva aj Isle of Ely. Po tomto kráľovstve je pomenovaný región Východné Anglicko.

Kráľovstvo bolo založené asi v roku 520 spojením južnej a severnej časti oblasti obývanej Anglami v predchádzajúcom storočí. Na krátku dobu, po víťazstve v roku 616 nad Northumbriou, sa stalo Východné Anglicko najmocnejším kráľovstvom Anglicka a jeho kráľ sa stal zvrchovaným pánom Anglosasov. V nasledujúcich štyridsiatich rokoch bola dvakrát porazená Merciou a to viedlo k jej oslabeniu až do roku 794, keď dal panovník Mercie Offa zabiť ich kráľa Ethelberhta a ovládol Východné Anglicko sám.

Británia okolo roku 800

Nezávislosť kráľovstva bola obnovená úspešnou vzburou proti Mercii v rokoch 825827. V novembri 870 Dáni zabili kráľa Edmunda a ovládli kráľovstvo. Sasi obnovili vládu nad Východným Anglickom v roku 920, ale znovu ju stratili v rokoch 10151017, keď bola dobytá Knutom Veľkým.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Východní Anglie (království) na českej Wikipédii.