Preskočiť na obsah

Východné partnerstvo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Štáty Východného partnerstva

Východné partnerstvo je projekt Európskej únie v rámci Európskej susedskej politiky, zameraný na zintenzívnenie vzťahov so šiestimi krajinami ležiacimi východne od Európskej únie.[1] Tento projekt bol iniciovaný Poľskom a následný návrh bol vypracovaný v spolupráci so Švédskom. Prezentovaný bol ministrami zahraničných vecí Poľska a Švédska na Rade pre zahraničné veci (Foreign Affairs Council - FAC) v Bruseli 26. mája 2008.[2] Oficiálne založené bolo na summite v Prahe 7. mája 2009 počas českého predsedníctva.[3]

Prvé stretnutie ministrov zahraničia zúčastnených krajín sa odohralo 8. decembra 2009 v Bruseli.[4]

História[upraviť | upraviť zdroj]

Východné partnerstvo má doplniť Severnú dimenziu a Úniu pre Stredomorie vytvorením fóra pre diskusie o vízových záležitostiach, voľnom obchode a dohodami o strategickom partnerstve s východnými susedmi EÚ, pričom sa vyhne kontroverznej téme prístupu do EÚ.

Bolo prediskutované na Európskej rade 19. a 20. júna 2008 spoločne s Úniou pre Stredomorie.

Členské štáty[upraviť | upraviť zdroj]

Východné partnerstvo pozostáva zo šiestich postsovietskych štátov: Arménska, Azerbajdžanu, Bieloruska, Gruzínska, Moldavska, Ukrajiny a Európskej únie. Viedla sa polemika či prizvať do združenia Bielorusko, napokon dostalo pozvánku z obáv pred silnejúcim ruským vplyvom v krajine.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. DAG, Sourander. EURÓPSKA SUSEDSKÁ POLITIKA (ESP) A VÝCHODNÉ PARTNERSTVO (VP) [online]. Informačné listy o Európskej únii, [cit. 2013-04-17]. Dostupné online.
  2. Poland takes on Russia with 'Eastern Partnership' proposal [online]. Daily Telegraph, [cit. 2013-04-17]. Dostupné online. (angličtina)
  3. EU pact challenges Russian influence in the east [online]. Guardian, [cit. 2013-04-17]. Dostupné online. (angličtina)
  4. Eastern Partnership implementation well on track - 1st Eastern Partnership Foreign Ministers meeting [online]. europa.eu, [cit. 2013-04-17]. Dostupné online. (angličtina)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Eastern Partnership na anglickej Wikipédii.