Vanda (rod)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vanda lamellata

Vanda (zo sanskr. वन्द् / vand - vzdávať úctu) je rod rastlín z čeľade vstavačovité (Orchidaceae). Zahrnuje okolo 50 druhov.

Rod Vanda formálne opísal Robert Brown v roku 1820 s nominálnym druhom Vanda tesellata (vtedy pod menom Vanda roxburghii).[1]

História a názov[upraviť | upraviť kód]

Prvé orchidey rodu vanda objavili a opísali jezuitskí misionári v roku 1613. V roku 1795 použil Sir William Jones v časopise Asiatic Researches názov Vanda, odvodený zo sanskritského názvu vanda alebo vandaka pre liečivé epifytické rastliny rodu Loranthus (imelovec) alebo Vanda tesellata, ktoré sú bežné v Bengálsku a severovýchodnej Indii.

Dodnes sa Vanda tesellata v hindčine nazýva banda a používa sa v tradičnej medicíne ako protizápalový prostriedok a antireumatikum.[2]

Morfológia[upraviť | upraviť kód]

Sú to orchidey väčšieho vzrastu. Rastú monopodiálne, pričom stonka je tesne obopnutá pošvami listov. Na starších rastlinách listy na spodnej časti stonky opadávajú a ostávajú len suché listové pošvy, spomedzi ktorých vyrastajú korene.

Rozdeľujú do dvoch skupín. Rastliny prvej skupiny majú úzke, predĺžené, stužkovité až predĺžene elipsovité, striedavo vyrastajúce listy s prierezom v tvare písmena „V“. Rastliny druhej skupiny majú valcovité listy s kruhovým prierezom.

Jeden alebo dva kvetné stvoly vyrastajú vzpriamene v strednej časti stonky. Nesú 2–10 plochých kvetov s priemerom 2–8  cm, podľa druhu. Farba kvetu botanických druhov je zelenožltá, žltá, oranžová až červená. V roku 1847 objavil botanik William Griffith druh Vanda coerulea s bielo-modrými kvetmi, ktorá sa stala základom mnohých moderných hybridov s modrými a fialovými kvetmi.

Ekológia[upraviť | upraviť kód]

Pochádzajú z oblastí Ázie a Tichomoria. Rastú epifyticky.

Hybridy[upraviť | upraviť kód]

Hybridizáciou sa vytvorilo množstvo farebne zaujímavých krížencov. Orchidey rodu Vanda sú mimo domovských lokalít pestovateľsky náročnejšie. Jednoduchšie sa pestujú hybridy s rodom Ascocentrum pomenované „× Ascocenda“.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Botanical register, 1820, platňa 505
  2. http://www.himalayahealthcare.com/herbfinder/h_vanda.htm

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Vanda (rod)
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Vanda (rod)