Vartovna

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rozhľadňa Vartovna

Vartovna je rozhľadňa na rovnomennom vrchu na kóte 651 m n. m., východne od obce Seninka na Valašsku.

História rozhľadne[upraviť | upraviť zdroj]

Rozhľadňa Vartovna bola slávnostne sprístupnená 17. novembra 2009, stavba trvala 7 mesiacov. Autorom je architekt Ivan Bergmann. Názov kopca Vartovna sa traduje zrejme od začiatku 18. storočia. Vtedy tu vartovali (strážili) hliadky Portášov a zapaľovaním ohňov upozorňovali vrchnosť na blížiace sa nebezpečenstvo.

Prístup na vyhliadku je vonkajším ľavotočivým schodiskom. V päte rozhľadne je priestor pre služby návštevníkom. Prístup na rozhľadňu je celoročne voľný, cez víkend a počas sviatkov s obsluhou a je spoplatnený.[1]

Prístup[upraviť | upraviť zdroj]

K rozhľadni vedie lesná cesta z obce Seninka po žltej turistickej značke (cca 2 km), chodník z obce Liptál po zelenej značke (4 km). Peší prístup je možný aj zo Vsetína, Pozděchova a Všeminy. K rozhľadni takisto vedie cyklotrasa č. 6117 Vsetín – Halenkov – Vsetín.

Výhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Na vyhliadkovej plošine sa nachádza päť informačných tabúľ s popisom vyhliadky. Je možné uvidieť Zlín, ďalej potom Vizovickú vrchovinu, Javorníky, Hostýnske a Vsetínske vrchy, Chřiby, Beskydy a slovenské pohorie Malá Fatra.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. [1] Prevádzka rozhľadne Vartovna v roku 2011
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Vartovna na českej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]