Vasilij Andrejevič Tropinin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 12:00, 10. marec 2013, ktorú vytvoril Addbot (diskusia | príspevky) (Bot: Odstránenie 15 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q434561))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tropinin: Autoportrét

Vasilij Andrejevič Tropinin (rus. Василий Андреевич Тропинин) (* 19. marec 1776, Karpovka v Novgorodskej gubernii - † 4. máj 1857, Moskva) bol ruský maliar obdobia romantizmu.

Narodil sa ako nevoľník a v tomto postavení prežil väčšinu svojho života. Bol však obľúbencom grófa Münnicha a grófa Arkadija Markoffa, ktorý mu pomohol k prijatiu na petrohradskú Akadémiu. Tu študoval u S. S. Sčukina (1799-1804). Po absolvovaní tejto výtvarnej školy sa usadil v Moskve. Slobodu získal až po štyridsiatke. Maľoval svoje krajinky a žánrové obrazy („Starý žobrák“, „Krajkárka“, „Albáská dievka vo dverách“...) a najmä portréty (N. M. Karazmina, K. A. Lebrechta, A. S. Puškina, L. P. Tatiščeva, N. V. Gogoľa, cára Mikuláša I.).

Tropininove dielo obsahuje asi 3 000 obrazov. Dnes sú v majetku Ruského múzea v Petrohrade, Tretiakovskej galérii v Moskve, v Moskovskom Puškinovom múzeu a v súkromných zbierkach. Za najhodnotnejšie sa pokladajú „Portrét Alexandra Puškina“, „Krajkárka“ a „Vyšívačka zlatom“.

Dielo


Iné projekty