Veľký írsky hladomor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skica zachytávajúca ženu počas Veľkého írskeho hladomoru (Bridget O'Donnelová)

Veľký hladomor, Veľký zemiakový hladomor alebo Veľký hlad (írsky An Gorta Mór alebo An Drochshaol, angl. Great Famine, Great Potato Famine či Great Hunger) je názov pre katastrofálny hladomor, ktorý postihol Írsko v rokoch 18451849. Spôsobila ho neúroda zemiakov, ktoré boli hlavným zdrojom potravy pre Írov - pre chudobných predstavoval tento zdroj až 80% denného energetického príjmu.[1] Veľmi dôležitým negatívnym faktorom však bola aj pokračujúca ničivá britská hospodárska politika voči Írsku a neschopnosť alebo neochota Veľkej Británie pomôcť Írsku. Príčinou neúspechu bolo veľmi vlhké počasie, ktoré podporilo masové rozšírenie hubových chorôb zemiakov; hlavnú úlohu zohrala pleseň zemiaková (Phytophthora infestans), pôvodom z Ameriky. Keďže novo dovezené írske zemiaky boli geneticky nerozoznateľné od starších plodín, huba sa rozšírila tak rýchlo, že zničila väčšinu živobytia Írov. Analýza pozostatkov (zubov) však ukázala, že vysoká úmrtnosť často nebola spôsobená nedostatkom potravín ako takých (napríklad dodávky kukurice prúdili do Írska z USA), ale nedostatkom prístupu k potravinám alebo veľmi malými porciami, ktoré chudobní ľudia dostávali za svoju prácu.

Pokles počtu obyvateľov[upraviť | upraviť zdroj]

Odhaduje sa, že v priebehu hladomoru zomrelo približne pol až jeden a pol milióna ľudí (z viac ako 8 miliónov írskych obyvateľov) a ďalšie dva milióny opustili Írsko, aby si hľadali živobytie inde vo svete (najčastejšie v USA, Spojenom kráľovstve, Kanade alebo Austrálii. V roku 1851 predstavoval pokles predtým rýchlo rastúcej írskej populácie približne 20 % v porovnaní s rokom 1841. Ničivý vplyv hladomoru na írske obyvateľstvo a hospodárstvo pretrvával ešte dlho po zlepšení situácie v zásobovaní (pokles obyvateľstva pokračoval z rôznych dôvodov až do 20. storočia, keď presiahol 40 %).

Vplyv na vzťah Írov k Britskému impériu[upraviť | upraviť zdroj]

Hladomor mal tiež veľmi negatívny vplyv na už aj tak zlý vzťah Írov k Angličanom a Britskému impériu. Íri Angličanom vyčítali najmä ich malú snahu pomôcť Írsku, selektívnosť ich pomoci (smerovala najmä do oblastí s vysokým podielom Angličanov) a neochotu zmeniť zákony a obchodné pravidlá, čo ešte viac zhoršilo dosah katastrofy. Niektorí dokonca uvádzajú, že išlo o britskú genocídu.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Great Famine | Definition, Causes, Significance, & Deaths | Britannica [online]. www.britannica.com, [cit. 2023-02-15]. Dostupné online. (po anglicky)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Velký irský hladomor na českej Wikipédii.