Veľký znak Česko-Slovenska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Veľký štátny znak

Veľký štátny znak Česko-Slovenska bol medzi rokmi 19201938 jeden zo štátnych symbolov Česko-Slovenska.

Dejiny znaku[upraviť | upraviť zdroj]

Veľký znak bol podľa Zákona č. 252/1920 Sb. prijatý spolu aj s Malým a Stredným znakom 30. marca 1920.

Znak sa medzi rokmi 19201939 vyskytoval na prezidentskej štandarde Česko-Slovenskej republiky. Zvláštnosťou je, že Veľký znak patril medzi štátne symboly Česko-Slovenska až do roku 1960, aj keď Podkarpatská Rus nebola súčasťou ČSR už od roku 1945.[1][2]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Veľký štátny znak Česko-Slovenska pozostával z predného, zadného štíta, dvoch štítonosov a nápisu Pravda vítězí (na Slovensku Pravda víťazí).

Opis znaku bol podľa Zákona č. 252/1920 Sb. (§6) nasledovný:[3]

Veliký znak republiky Československé skládá se ze štítu předního a zadního. Na předním jest znak český: na červeném štítě stříbrný dvouocasý lev ve skoku v pravo hledící, úst rozžhavených, s jazykem vyplazitým, drápy a čelenkou, vše zlaté barvy. Zadní štít jest rozdělen na sedm polí třemi vodorovnými pruhy tak, že vrchní dva jsou rozpůleny, třetí spodní třikráte dělen. V horním pravém poli jest znak slovenský: na červeném štítě tři modré vrchy, z nichž na prostředním vyšším vztyčen jest stříbrný kříž patriarší. V levém horním poli znak Podkarpatské Rusi: štít na zdél rozdělený, v pravém, modrém poli tři zlatá břevna, v levém, stříbrném poli stojící červený medvěd v pravo hledící. V pravém středním poli znak moravský: na modrém štítě v pravo hledící orlice s čelenkou, stříbrně a červeně šachovaná V levém středním poli znak slezský: na zlatém štítě v pravo hledící černá orlices čelenkou v červené zbroji se stříbrnou pružinou na prsou, zakončenou jetelovými trojlístky a uprostřed zdobenou křížkem. V pravém spodním poli znak Těšínska: na modrém štítě zlatá orlice v pravo hledící. Ve spodním středním poli znak Opavska: štít červeně a bíle rozpůlený. V levém spodním poli znak Ratibořska: štít rozpůlený, v pravém modrém poli zlatá orlice s čelenkou v pravo hledící, levé pole bílé a červeně rozpůlené.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Česká a československá vlajka [online]. web.archive.org, 2005-03-08, [cit. 2020-08-17]. Dostupné online.
  2. Senát PČR : Státní znak České republiky [online]. web.archive.org, 2009-05-08, [cit. 2020-08-17]. Dostupné online.
  3. Historie státního znaku | Vláda ČR [online]. www.vlada.cz, [cit. 2020-08-17]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]