Vehicle Assembly Building

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pohľad na Vehicle Assembly Building, 27. október 2020

Vehicle Assembly Building (skratka: VAB; pôvodne Vertical Assembly Building) je raketová montážna hala nachádzajúca sa v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride. Objekt bol postavený v rokoch 19631966. Budova pôvodne slúžila na montáž rakiet Saturn V v rámci programu Apollo, potom na zmontovanie štartovacej zostavy raketoplánu (Space Shuttle) a v súčasnosti slúži na montáž rakiet Space Launch System, od roku 2017 v rámci programu Artemis. VAB má takmer kubický tvar so štyrmi hangármi.

Opis budovy[upraviť | upraviť zdroj]

VAB je obrovský montážny hangár, ktorý patrí k najväčším budovám na svete. Do roku 1974 to bola najvyššia stavba na Floride. Má pôdorys 158 × 218 metrov a jej výška je 160 metrov. Základy budovy siahajú až do hĺbky 49 metrov. Vďaka nim je VAB schopná odolať vetrom s rýchlosťou až 200 km/h. Silné vetry však nakláňajú budovu až o 30 cm. Do základov musí byť zavádzaný elektrický prúd, aby vďaka presakujúcej slanej vode nezačala v kovových častiach samovoľne prebiehať elektrolýza. Celková hmotnosť ocele spotrebovanej pri stavbe je 90 tisíc ton. Koncom sedemdesiatich rokov bola budova vyzdobená vlajkou USA a v deväťdesiatich rokoch aj logom NASA s priemerom 25 metrov.

Vnútorný objem je 3,68 miliónov metrov štvorcových. Pracuje tu 125 ventilátorov, ktoré v budove každú hodinu vymenia všetok vzduch. Keby tu ventilátory neboli, pod stropom by sa kondenzovala vodná para a v budove by pršalo. Ďalej sa tu nachádza 141 žeriavov, dva s nosnosťou až 295 ton. Raketoplány opúšťajú halu dverami v tvare obráteného „T“, ktoré majú výšku 140 metrov.

Hoci táto budova bola postavená tak, aby odolávala hurikánom a tropickým búrkam, došlo už k niekoľkým poškodeniam. Najväčšie poškodenie utrpela v septembri 2004 od hurikánu Frances, ktorý odniesol približne 1 000 hliníkových panelov z plášťa (každý s rozmermi 3 × 12 m). Frances prišiel len tri týždne po hurikáne Charley, ktorý tiež spôsobil značné, aj keď menej vážne poškodenia. Odhadovaná škoda na budove bola asi 700 000 dolárov.

V rokoch 20082009 sa pôvodne počítalo s využitím budovy na montáž rakiet Ares pre program Constellation. V roku 2010 však došlo k zrušeniu programu Constellation a prehodnoteniu americkej pilotovanej kozmonautiky. Po doslúžení raketoplánov v roku 2011 prebiehali v nasledujúcich rokoch úpravy časti budovy pre potreby rakiet Space Launch System. Vehicle Assembly Building v súčasnosti slúži na montáž rakiet Space Launch System, od roku 2017 v rámci programu Artemis, ktorého cieľom je návrat človeka na Mesiac.

Zmontovanie štartovacej zostavy raketoplánu[upraviť | upraviť zdroj]

Raketoplány sa sem premiestňovali z prípravných hangárov OPF. Zmontovali sa na mobilnej vypúšťacej plošine MLP. Najprv boli na plošine postupne poskladané z jednotlivých segmentov motory Space Shuttle Solid Rocket Booster (SRB). Po ich dokončení a kontrole bola medzi ne vložená nádrž Space Shuttle External Tank (ET). Nakoniec bol k zostave pripevnený družicový stupeň (orbiter). K samotnej rampe sa pripájal za pomoci rozmerného zariadenia Tail Service Mast (TSM) nachádzajúceho sa na MLP. TSM bolo vysoké 9,4 metra a tankovalo do raketoplánu kvapalný kyslík, vodík, zásobovalo ho dusíkom a héliom, elektrinou a viedli cezeň komunikačné linky. Za pomoci žeriavu bol orbiter zdvihnutý, prevrátený do vertikálnej polohy a zhora spustený k zostave, kde bol pripevnený k nádrži ET. Po zmontovaní celá zostava na plošine MLP opustila budovu a vydala sa na cestu k jednej z dvoch odpaľovacích rámp štartovacieho komplexu 39.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]