Vehicle Assembly Building

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pohľad na Vehicle Assembly Building, 20. december 2019

Vehicle Assembly Building (skratka: VAB; pôvodne Vertical Assembly Building) je raketová montážna hala nachádzajúca sa na kozmodróme Mys Canaveral (KSC) na Floride. Bola budovaná v rokoch 19621965. Pôvodne slúžila pre montáž rakiet Saturn V, v súčasnosti slúži na zmontovanie štartovacieho komplexu kozmického raketoplánu. VAB má takmer kubický tvar so štyrmi hangármi, z ktorých sa momentálne používajú len 2. Nachádza sa na súradniciach 28.586° s.š. 80.651° z.d.

Opis budovy[upraviť | upraviť kód]

VAB je obrovský montážny hangár, ktorý patrí k najväčším budovám na svete. Do roku 1974 to bola najvyššia stavba na Floride. Má pôdorys 158 × 218 metrov a jej výška je 160 metrov. Základy budovy siahajú až do hĺbky 49 metrov. Vďaka nim je VAB schopná odolať vetrom s rýchlosťou až 200 km/h. Silné vetry však nakláňajú budovu až o 30 cm. Do základov musí byť zavádzaný elektrický prúd, aby vďaka presakujúcej slanej vode nezačala v kovových častiach samovoľne prebiehať elektrolýza. Celková hmotnosť ocele spotrebovanej pri stavbe je 90 tisíc ton. Koncom sedemdesiatich rokov bola budova vyzdobená vlajkou USA a v deväťdesiatich rokoch aj logom NASA s priemerom 25 metrov. Vnútorný objem je 3,68 miliónov metrov štvorcových. Pracuje tu 125 ventilátorov, ktoré v budove každú hodinu vymenia všetok vzduch. Keby tu ventilátory neboli, pod stropom by sa kondenzovala vodná para a v budove by pršalo. Ďalej sa tu nachádza 141 žeriavov, dva s nosnosťou až 295 ton. Raketoplány opúšťajú halu dverami v tvare obráteného „T“, ktoré majú výšku 140 metrov.

Hoci táto budova bola postavená tak, aby odolávala hurikánom a tropickým búrkam, prišla už k niekoľkým poškodeniam. Najväčšie poškodenie utrpela v septembri 2004 od hurikánu Frances, ktorý odniesol približne 1 000 hliníkových panelov z plášťa (každý s rozmermi 3 × 12 m). Frances prišiel len tri týždne po hurikáne Charley, ktorý tiež spôsobil značné, aj keď menej vážne poškodenia. Odhadovaná škoda na budove je asi 700 000 dolárov.

Od roku 20082009 sa počíta s využitím budovy na montáž rakiet Ares I pre program Constellation. Po doslúžení raketoplánov v roku 2010 sa vo VAB budú montovať rakety Ares I a Ares V pro znovudopravenie človeka na Mesiac plánovaný na rok 2019.

Zmontovanie štartovacej zostavy[upraviť | upraviť kód]

Raketoplány sú sem premiestňované z prípravných hangárov OPF. Zmontované sú na mobilnej vypúšťacej plošine MLP. Najprv sú na plošine postupne poskladané z jednotlivých segmentov motory Space Shuttle Solid Rocket Booster (SRB). Po ich dokončení a prekontrolovaní je medzi ne vložená nádrž Space Shuttle External Tank (ET). Nakoniec je k zostave pripevnený družicový stupeň (orbiter). K samotnej rampe sa pripája za pomoci rozmerného zariadenia Tail Service Mast (TSM) nachádzajúceho sa na MLP. TSM je vysoké 9,4 metra a tankuje do raketoplánu kvapalný kyslík, vodík, zásobuje ho dusíkom a héliom, elektrinou a vedú cezeň komunikačné linky. Za pomoci žeriavu je orbiter zdvihnutý, prevrátený do vertikálnej polohy a zhora spustený k zostave, kde je pripevnený k nádrži ET. Po zmontovaní celá zostava na plošine MLP opúšťa budovu a vydáva sa na cestu k jednej z dvoch odpaľovacích rámp štartovacieho komplexu 39.

Galéria[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]