Velatické hradisko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Velatické hradisko v Marianke sa nachádza na Baranej lúke nad obcou Marianka.

Na základe výskumu a terénnej obhliadky bolo zistené, že hradisko malo pravdepodobne oválny pôdorys s rozmermi asi 320 x 220 m. Najzachovalejšou časťou niekdajšieho pravekého hradiska je juhovýchodný úsek a val na východnej strane opevneného areálu. Na západnej strane je povrch hradiska zničený. Vstup do hradiska má charakter tzv. kliešťovitej brány s valmi na oboch stranách zahnutými dovnútra. Hradisko bolo samostatnou opevnenou sídliskovou jednotkou s významom širšieho regionálneho významu.

Na základe výsledkov výskumu bolo konštatované, že hradisko má dvojetapové opevnenie. Staršie hradby zničil požiar. Vo vnútornej časti hradieb boli objavené zuhoľnatené trámy. Nachádzali sa v tehlovej vrstve. Zaujímavým objavom bol nález vymaľovanej dlážky. Hradisko bolo vybudované až po predchádzajúcom intenzívnom osídlení lokality. Zlomky, ktoré nad kameňolomom objavili, patria do mladšej fázy velatickej kultúry z obdobia 1200 až 1000 rokov pred Kristom.

V rokoch 1986 - 1990 sa tu realizoval v súvislosti s rozširovaním kameňolomu archeologický záchranný výskum. Už predtým však mohutné bagre systém hradiska čiastočne zničili. Mohutné stromy, ich obrovské koreňové sústavy a v neposlednom rade nedostatok finančných prostriedkov zabránil tomu, aby hradisko bolo preskúmané v celom rozsahu.