Victorinox
Victorinox AG je firma vyrábajúca predovšetkým nože známe pod označením „Swiss Army Knife“ (švajčiarske armádne nože). Firma bola založená v meste Ibach vo Švajčiarsku v roku 1884. V roku 2005 kedy kúpila konkurenčnú spoločnosť Wenger, sa stala jediným dodávateľom viacúčelových nožov pre švajčiarsku armádu.
Produkty[upraviť | upraviť zdroj]
- Švajčiarske armádne nože – ide o najznámejší produkt spoločnosti Victorinox. Sú to multifunkčné nástroje, ktoré sú okrem noža vybavené napríklad otváračom na konzervy, lupou, nožničkami alebo pilníkom. Vyrábajú sa v mnohých kombináciách, veľkostiach a tvaroch.
Ďalej sú to:
- Kuchynské nože
- Hodinky
- Móda
- Parfumy
- Cestovná výbava – do tejto kategórie patria cestovné tašky a batohy.
História spoločnosti[upraviť | upraviť zdroj]
- 1884 – založená spoločnosť v meste Ibach vo Švajčiarsku. Jej zakladateľom bol tovariš Karl Elsener, ktorý pracoval v Paríži a neskôr v nemeckom meste Tuttlingen. Energiu pre leštiace a brúsiace stroje dodávalo vodné koleso z potoku Tobelbach.
- 1891 – spoločnosť začala dodávať nože pre švajčiarsku armádu.
- 1897 – 12. júla bol patentovaný švajčiarsky dôstojnícky a športový nôž.
- 1909 – vzniká znak Victorinox (biely kríž na červenom štíte), ktorým sú označované všetky nože vyrábané od tohoto roku. Znak slúžil na rozoznanie originálneho noža od falzifikátu a používa sa dodnes. Dochádza tiež ku zmene názvu spoločnosti na Victoria podľa mena matky majiteľa, ktorá v tomto roku zomrela.
- 1921 – do výroby bola zavedená nerezová oceľ (skrátene známa ako „inox“). Spojením mena Victoria so slovom „inox“ vznikol nový názov spoločnosti – Victorinox.
- 1945 – po 2. svetovej vojne nakúpili Spojené štáty americké švajčiarske dôstojnícke nože pre vojakov a úradníkov americkej armády, námorníctva a letectva. Američania tieto nože volali „Swiss Army Knife“ a tento názov je dodnes používaný vo všetkých anglicky hovoriacich krajinách.
- 1969 – spoločnosť získala novú päť poschodovú budovu, kde vyrábala domáce a profesionálne nože.
- 1980 – došlo k najväčšej expanzii podniku. Výrobné, kancelárske a skladovacie priestory sa zväčšili z 11 000 m² na 27 000 m². Pracovalo tu 730 zamestnancov a ročné tržby presiahli 65 miliónov švajčiarskych frankov.
- 1989 – spoločnosť uviedla na trh v USA „Swiss Army Watches“ (hodinky švajčiarskej armády), ktoré zaznamenali veľký úspech.
- 1992 – v Japonsku bola založená prvá predajná pobočka. V nasledujúcich rokoch vznikli ďalšie sesterské firmy v Mexiku, Brazílii, Poľsku, Číne, Vietname a Čile.
- 1999 – založením Victorinox Watch SA v Bonfole znamenala expanziu hodinárskeho odvetvia. Za účelom posilnenia značky Victorinox a zvýšenia jej príťažlivosti sa začala rozvíjať linka „cestovná výbava“. Výroba bola možná iba s licenciou, ktorá kládla vysoké nároky na kvalitu.
- 2000 – bola zriadená Victorinox Foundation (Nadácia Victorinox), ktorej hlavným cieľom bolo poskytovať istotu zamestnania v dlhodobom horizonte a zaistiť finančnú nezávislosť.
- 2001 – vznikli odevné kolekcie podnikania a voľného času určené pre severoamerický trh, ktoré poskytovali zákazníkom rovnakú kvalitu ako švajčiarske armádne nože. Všetkých päť kategórií produktov (náradie, domáce a profesionálne nože, hodinky, móda a cestovná výbava) sa prvýkrát spoločne predstavili vo vlajkovom obchode v Soho v New Yorku.
- 2002 – Victorinox sa stala jediným akcionárom spoločnosti Swiss Army Brands Inc. v USA.
- 2005 – 26. apríla spoločnosť prevzala konkurenčnú firmu Wenger SA. Tým sa Victorinox dostala do pozície jediného výrobcu a dodávateľa viacúčelových nožov pre švajčiarsku armádu.
- 2006 – továreň na hodinky sa presunula do Porrentruy. Spoločnosť mala asi 900 zamestnancov, ktorí za rok vyrobili zhruba 34 000 švajčiarskych armádnych nožov, 38 000 kusov multifunkčného náradia a 30 000 kuchynských a domácich nožov. Približne 90 % výrobkov sa vyviezlo do viacej ako 100 krajín.
- 2007 – Victorinox založila novú spoločnosť Victorinox Swiss Army Fragrance AG. Bývalá parfumová linka spoločnosti Wenger bola premiestnená a označená emblémom Victorinox.
- 2008 – v New Bond Street v Londýne bol otvorený prvý európsky značkový obchod Victorinox.
- 2009 – spoločnosť má viac ako 1 700 zamestnancov po celom svete a jej ročné tržby sa pohybujú okolo 500 miliónov švajčiarskych frankov.
Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]
Commons ponúka multimediálne súbory na tému Victorinox
Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]
- Victorinox – oficiálna webstránka
Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]
- Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Victorinox na českej Wikipédii.