Vierendeelov nosník

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vierendeelov most v Grammene, Belgicko

Vierendeelov nosník je typ nosníka, ktorý je uložený tak, že netvorí trojuholníkové ale obdĺžnikové otvory. Tvorí tak rám, ktorý je schopný prenášať ohybový moment ako aj odpor. Je preto vhodný na prekonanie väčších rozponov. Pomenovaný je podľa Arthura Vierendeela.

Gustav-Heinemann-Brücke.JPG

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Keďže vysoké nosníky sú obzvlášť účinné na prekonávanie veľkých rozponov, sú niekedy navrhnuté na celú výšku podlažia, tak že horný trám je súčasťou horného podlažia a spodný súčasťou spodného podlažia. Kvôli umiesteniu okien sa musia niekedy vynechať všetky, prípadne niektoré diagonálne trámy. Výsledný „nosník˝ je tak rad obdĺžnikov a ak by spoje boli kĺbové, skolaboval by. Avšak ak sú šmykové sily zúčastnené na spojoch medzi jednotlivými členmi a tie sú dosť tuhé, konštrukčná pevnosť je zachovaná.

V podstate ide o rám s pevnými kĺbmi, ktorý je schopný vzdorovať a prenášať ohybové momenty. Jeho hlavná výhoda spočíva v tom, že nemá žiadne diagonálne trámy a preto do priestoru obdĺžnikových otvorov je jednoduché osadiť okná a dvere.

Tento druh trámu sa volá vierendeelov nosník. Je pomenovaný podľa belgického stavebného inžiniera Arthura Vierendeela, ktorý tento dizajn vyvinul v roku 1896.

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Použitie tohto konštrukčného princípu je bežné na chodníkoch, napríklad na letiskách. Dôvodom je skutočnosť, že výška využiteľná k rozpätiu znižuje sily a momenty v tráme a uľahčuje problém formovania spojov. Ďalšie použitie vierendeelovho princípu je v budovách (napríklad Trapanese House od Aldo Celoria, bývalé Svetové obchodné centrum v New Yorku). Dôvodom je jednoduché umiestňovanie otvorov. Vzhľadom na neekonomické využitie materiálov a náročný dizajn sa v súčasnosti zriedka používa pri návrhu mostov. Trámy, najmä vierendeelove, môžu byť použité aj vo vertikálnom smere (na odolávanie horizontálnych záťaží).

Použitím štandardných počítačových programov, analýza konštrukcie nie je zložitá. Výsledné kĺby sú však väčšinou veľmi mohutné na pohľad. Ale výhodou systému je, že umožňuje pre konštrukcie na výšku podlažia bez problémov umiestniť otvory. Je zrejmé, že vertikálne trámy sú v pozícií stĺpov.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]