Preskočiť na obsah

Vila doktora Michaelisa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 48°09′00″S 17°06′13″V / 48,1501°S 17,1036°V / 48.1501; 17.1036

Celkový pohľad na vilu s charakteristickým rohovým vežovitým rizalitom
Znak SR
Znak SR
Národná kultúrna pamiatka SR
č. v Ústrednom zozname pamiatkového fondu:
101-423/1

Vila Dr. Bélu Michaelisa je neorenesančná budova v Bratislave z roku 1879, ktorá sa nachádza v historickej zástavbe na Kuzmányho ulici. Stavebným prevedením sa považuje za jednu z najhodnotnejších obytných stavieb konca 19. storočia v hlavnom meste Slovenska.

Vila stojí na úpätí štvrte, ktorej stavebný rozmach sa datuje do druhej polovice 19. storočia. Na tomto mieste sa v minulosti rozprestierali rozsiahle plochy vinohradov, ktoré sa však v dôsledku okolností (nárast počtu zámožnejších obyvateľov, úpadok vinohradníctva) v osemdesiatych rokoch 19. storočia postupne menili na stavebné parcely. Časom tu vznikla pomerne rozsiahla vilová štvrť, ktorej centrum sa nachádzalo práve na Kuzmányho ulici. Nová lokalita dostala príznačný názov Neustift (po nemecky), resp. Új telep (po maďarsky), čo sa voľne prekladalo ako Nové sídlisko, resp. Nové osídlenie.

Pozemok, kde sa k terajšej Kuzmányho ulici, lomiacej sa v pravom uhle, pripájajú ulice Moyzesova a Tolstého, býval súčasťou niekdajšieho uršulínskeho majera. Na tunajšej parcele si v roku 1879 dal lekár generálneho štábu a čestný predseda bratislavského hasičského zboru dr. Béla Michaelis postaviť dvojposchodový obytný dom v neorenesančnom slohu. So svojou rodinou ho obýval až do svojej smrti. Na základe jeho testamentu, po smrti jeho vdovy v roku 1925, vznikla nadácia, ktorej patrila aj vila. V poslednej vôli vyjadril želanie, aby dom slúžil na bývanie veliteľa hasičského zboru. I keď spočiatku sa na to prihliadalo, neskôr (po druhej svetovej vojne) sa už na to nedbalo a vila viackrát zmenila svojich majiteľov či užívateľov - býval v nej napr. pravoslávny pop či veľkoobchodník s drevom. V dome sa v novembri 1949 narodil známy slovenský herec Andrej Hryc. Dnes objekt, zapísaný v Zozname kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky, slúži ako materská škola.

Dvojposchodová vila stojí na obdĺžnikovom pôdoryse. Už pri zbežnom pohľade okoloidúceho zaujme bohatá fasádna výzdoba, využívajúca množstvo architektonických prvkov - rímsy, rizality, bosáže. Najnápadnejšie sú dve stavebné časti.

Na hlavnom, juhovýchodnom priečelí, zaujme štukou zdobená lodžia na druhom podlaží, zakončená mohutným štítom, po stranách doplneným malými obeliskami. Veľmi zaujímavo je riešené severovýchodné nárožie vily. Tvorí ho trojposchodový pravouhlý rizalit, zakončený vežičkou s ihlancovou strechou. Ten dodáva celej vile romantický nádych. Nad hlavným vchodom do budovy na juhozápadnom priečelí, orámovaným edikulovým portálom, je pod tympanónovým štítom umiestnený nápis NADACIA STIFTUNG ALAPITVÁNYI DE MICHAELIS BÉLA (Nadácia dr. Bélu Michaelisa)

Architektonicky zaujímavé je aj oplotenie priľahlého pozemku, najmä jeho vstupné časti. Na pozemok, obohnaný kovanou mrežou, sa vchádza dvoma bránami, tvorenými poloblúkovými vstupmi s bohatou ornamentálnou výzdobou.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]