Preskočiť na obsah

Vince Neil

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vince Neil

Základné informácie
Rodné meno Vincent Neil Wharton
Narodenie 8. február 1961 (63 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, USA
Žáner Hard rock
Heavy metal
Glam metal
Súvisiace
články
Mötley Crüe
Webstránka vinceneil.net

Vince Neil, narodený Vincent Neil Wharton, (* 8. február 1961, Los Angeles, Kalifornia, USA) je spevák americkej hard rockovej skupiny Mötley Crüe.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Neila objavili, keď vystupoval vo svojej kapele Rock Candy a v roku 1981 sa pridal k Mötley Crüe. V tom istom roku sa oženil so svojou prvou ženou Beth Lynn. V roku 1983 vydali Mötley Crüe megaúspešný album Shout at the Devil, stali sa vďaka nemu jednou z najúspešnejších skupín 80. rokov. V roku 1984 po turné s Ozzym Osbournom, Neil jazdil pod vplvyvom alkoholu a jeho spolujazdec Nicholas "Razzle" Dingley, bubeník skupiny Hanoi Rocks, podľahol zraneniam. Beth Lynn a Neil sa rozviedli v roku 1985. Po drogovom liečení sa Neil znova spojil s Mötley Crüe. V apríli 1988 sa oženil so Sharisou Ruddellovou. V roku 1989 skupina vydala svoj najpredávanejší a najúspešnejší album Dr. Feelgood.

Neil vo februári 1992 opustil kapelu, aby sa vydal na sólovú dráhu. Podľa správ z ich autobiografie The Dirt ho vyhodili kvôli jeho vášni k pretekárskym autám, ktorá bola väčšia než kapela. Niektorí, ktorých Neil najal: Steve Stevens (bývalý gitarista kapely Billy Idol), Dave Marshall, Robbie Crane a Vik Foxx. V polovici roku 1993 vydal svoj debutový album Exposed. Predalo sa len 300 000 kópií v USA, takmer rovnako ako albumu Mötley Crüe so spevákom Johnom Corabim. Všetky predchádzajúce albumy Mötley Crüe presiahli hranicu 1 000 000 nosičov.

Sharise Ruddell a Neil sa rozviedli v roku 1993. O dva roky neskôr zomrela ich dcéra Skylar Neil na rakovinu, bolo to jedno z najťažších Neilových období v živote.

Rovnaký rok skupina Carved In Stone orientovaná na metal predala menej než 100 000 albumov v USA a Neilov kontrakt s Warner Bros sa napokon skončil. Niektoré verzie toho albumu obsahujú Skylar's Song, ktorý napísal Neil.

V roku 1997 Neil prijal ponuku Mötley Crüe a pripojil sa s skupine. Vydali album Generation Swine. Znova prepuklo v skupine napätie, keď Tommy Lee opustil skupinu. Nahradil ho Randy Castillo, ale v roku 2002 zomrel na rakovinu.

V máji 2000 sa Neil oženil s kráskou z Playboya Heidi Mark. Rozviedli sa v auguste 2001.

Bežný zákazník Moonlite Bunny Ranch bol Neil v roku 2003 obžalovaný z ublíženia na zdraví potom čo ho prostitútka na ranči obvinila z toho, že ju chytil za hrdlo a hodil o stenu.

Neil sa v januári 2005 oženil s Liou Gerardini.

Sólová kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Single[upraviť | upraviť zdroj]

  • "You're Invited (But Your Friend Can't Come)", 1992
  • "Sister of Pain", 1993
  • "Can't Change Me", 1993
  • "Can't Have Your Cake and Eat It Too', 1993
  • "Promise Me", 2005

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]