Vlad III.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vlad III.

Vlad III. alebo Vlad III. Ţepeş (* 8. november 1431, Sighişoara, Rumunsko – † 1476, Bukurešť, Rumunsko), známy aj ako Drăculea či Ţepeş (Cepeš), bol knieža Valašského kniežatstva v rokoch 1448, 1456 – 1462 a 1476. Turci ho nazývali aj Kaziglu Bey (po slovensky: Princ Narážač).

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Sighişoare v Sedmohradsku v rodine kniežaťa Vlada II. Ako 12 ročný spoločne s mladším bratom odišiel do Osmanskej ríše, kde bol štyri roky vazalom[1] osmanského pašu. Po tom ako sa dozvedel, že bojari zabili jeho otca Vlada II. a staršieho brata Mirceu II. ho Turci oslobodili a vymenovali na trón Valašského kniežatstva, ktorý však musel neskôr pod tlakom Jána Huňadyho opustiť. Po úteku do moldavského kniežatstva, kde sa zdržal štyri roky, a po smrti tunajšieho kniežaťa Romana II., spoločne s Štefanom III. odišiel do Uhorska a štyri roky prežil v Sedmohradsku pri hraniciach s Valašským kniežatstvom. V roku 1456 sa s pomocou uhorských a valašských bojarov dostal na trón Valašského kniežatstva. Začiatkom jeho vlády sa v zajatí nachádzalo takmer 500 tisíc ľudí a počas svojej šesťročnej vlády (1456 – 1462) bez ohľadu na svoje chúťky zlikvidoval vyše 100 tisíc ľudí.

Viedol boje za centralizovanú moc s bojarmi, a kvôli zabezpečeniu proti prípadnému nájazdu nepriateľa ozbrojil slobodných roľníkov a mešťanov. Od roku 1461 odmietol platiť daň tureckému sultánovi Mehmedovi II. Pre zradu bojarov bol nútený odísť do Uhorska, kde ho obvinili zo spolupráce s Osmanskou ríšou. V roku 1476 ho zabili bojari[2].

Deti[upraviť | upraviť zdroj]

Prezývky[upraviť | upraviť zdroj]

Čert[upraviť | upraviť zdroj]

Vlad Ţepeş bol druhým synom kniežaťa Vlada II. zvaného tiež Dracul (po slovensky Drak), ktorý získal tento prídomok na základe svojej príslušnosti k rytierskemu Dračiemu rádu (po latinsky Societas Draconistrarum). Keďže vo vtedajšej rumunčine neexistovalo slovo pre draka (dnes je to dragon), táto prezývka bola odvodená od názvu tohto rytierskeho rádu a začali ho volať Vlad Dracul. Aj keď v latinčine draco znamená drak, v rumunčine slovo drac znamená čert. Ďalej, pridaním člena určitého, vznikne slovo Dracul. Vlad III. zdedil po otcovi aj jeho prezývku.

Turci nazývali obyvateľov tejto oblasti draguli a ich panovníka začali nazývať Dragulea. Prezývka Draculea a potom Dracula sa teda vyvinula s najväčšou pravdepodobnosťou stretnutím slov Dragulea a Dracul. Túto prezývku údajne používal potom aj sám Vlad Ţepeş, ako dodatok k svojmu menu, najmä pre jeho nepriateľov. Stala sa totiž synonymom čerta, diabla, zla a krutosti v tej najextrémnejšej forme.

Narážač[upraviť | upraviť zdroj]

Prezývku Ţepeş – Narážač dostal Vlad III. podľa jeho údajne obľúbenej metódy mučenia a popravovania – napichovania obetí na kôl, ktorú si údajne osvojil počas jeho väznenia u Turkov. Mnohé zo správ o jeho krutosti sa dnes považujú skôr za legendy, ktoré sa šírili ohováračskými letákmi v Nemecku a Rusku po jeho smrti, vďaka vynálezu tlačiarenského lisu.

Jeden z nich zobrazuje Vlada III., ako večeria pri prestretom stole na vŕšku, na ktorom je celý les kolov s narazenými mŕtvymi Turkami.

Stal sa inšpiráciou pre írskeho spisovateľa Brama Stokera k napísaniu slávneho románu Dracula.

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ^  Pravdepodobne tento fakt spôsobil porušenosť jeho psychiky, o ktorom sa neskôr hovorilo ako o nevyrovnanom človeku s množstvom zvláštnych nápadov a zvykov (zabíjal Židov[1] a mladých chlapcov). Navyše Európania jeho správanie a tradície považovali za niečo exotické, čo absolútne nepatrí do civilizovaného európskeho štátu. Počas jeho vlády mnohí obyvatelia Valašského kniežatstva utekali z krajiny a prosili iných panovníkov, aby zvrhli tohto neskutočného tyrana z trónu Valašska.
  2. ^  Podľa inej verzie z 15. storočia Vlada III. považovali za Turka a zabili ho tzv. po turecky – prebodnutím na kole, čo neskôr oľutovali.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Židovská encyklopédia online (po rusky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Vlad III.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]


Vlad III.
Vladárske tituly
Predchodca
Vladislav II. Valašský
knieža Valašska
14481448
Nástupca
Vladislav II. Valašský
Predchodca
Vladislav II. Valašský
knieža Valašska
22. august 14561462
Nástupca
Radu III. Pekný
Predchodca
Basarab III. Starý
knieža Valašska
14761476
Nástupca
Basarab III. Starý