Preskočiť na obsah

Vladimír II. (Kyjevská Rus)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vladimír II. Monomach
knieža Kyjevskej Rusi
knieža Kyjevskej Rusi
Narodenie1053
Úmrtie19. máj 1125
PodpisVladimír II., podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Vladimír II.

Vladimír II. Vsevolodovič Monomach (starorusky: Володимиръ (-меръ) Мономахъ, po rusky: Владимир Мономах) (* 1053 - † 19. máj 1125), knieža rostovsko-suzdaľského kniežatstva (1066 - 1073), smolenského kniežatstva (1073 - 1078) a Kyjevskej Rusi (1113 - 1125), štátnik a spisovateľ. Bol synom Vsevoloda I. Jaroslaviča a jeho ženy - dcéry byzantského imperátora Konštantína IX. Monomacha, - podľa ktorej dostal prezývku Monomach.

Vláda panovníka bola obdobím posledného obdobia silnej Kyjevskej Rusi. Počas svojej vlády vlastnil takmer tri štvrtiny území Staroruského štátu. Významným krokom bolo dočasné zamedzenie bojov o kyjevský trón a získanie si autority od susedných kmeňov (Polovcov) a centralizácia moci do rúk panovníka. Podporoval nároky svojho vnuka Borisa Kolomanoviča na uhorský trón, no ten bol v roku 1132 porazený v bitke na rieke Slaná.

Na začiatku vlády Vladimíra II. Monomacha v rokoch 1116 - 1117 vyšlo druhé vydanie Povesti dávnych liet, ktoré sa zachovalo do dnešných dní.

Spisovateľ

[upraviť | upraviť zdroj]

Diela talentovaného spisovateľa Vladimíra II. Mnomacha sa dodnes zachovali iba v jedinom súbore Lavrentijského letopisu a pre ruských historikov sú jedinečnou pamiatkou staroruskej literatúry. Tri literárne diela panovníka[1] zhromaždil do zborníka s názvom Poučenie[2]. Neskôr sa súčasťou týchto diel stalo aj dielo List Olegovi Sviatoslavičovi (po rusky: Письмо Олегу Святославичу), ktoré autor napísal okolo roku 1093.

V jeho diele je ideálne vykreslený obraz o kresťanskom panovníkovi, ktorý je národu predstavený ako pracovitý, štedrý a pokojný vladár. Sú v ňom zhromaždené biblické a bohoslužobné texty, apokryfy a všetka dovtedajšia byzantská literatúra. Dielo panovníka je zložitá pamiatka, ktorá bola vystavaná v niekoľkých etápách. Prácu na diele začal panovník podľa všetkého už v roku 1101 na ceste do rostovsko-suzdaľkého kniežatstva.

Vladimír II. Monomach bol za svojho života dvakrát ženatý.

Deti z prvého manželstva s Gitou Wessexskou, dcérou anglického kráľa Harolda II.:

Deti s polackou kňažnou Eufémijou:

Počet detí, ktoré s rôznymi manželkami v manželských zväzkoch mal sa nedá presne určiť, pretože ich bolo veľa a vzťahy nie sú dôkladne zdokumentované!

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Autor v nich podrobne rozpráva o svojom živote deťom (Poučenie, po rusky: Поучение), o vojenských ťaženiach a poľovačkách (Cesta a poľovačka po rusky: Пути и ловы) a o jeho náboženskom živote (Modlitba, po rusky: Молитва).
  2. Vladimír II. Monomach: Poučenie Archivované 2007-10-15 na Wayback Machine. (po rusky)


Vladimír II. Monomach
Vladárske tituly
Predchodca
-
Rostovské knieža
10661073
Nástupca
-


Vladimír II. Monomach
Vladárske tituly
Predchodca
-
Smolenské knieža
10731078
Nástupca
-


Vladimír II. Monomach
Vladárske tituly
Predchodca
Sviatopolk II. Jaroslavič
Kyjevské knieža
11131125
Nástupca
Boris Vladimirovič Svätý