Vladimír II. (Kyjevská Rus)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Vladimír II. Monomach
knieža Kyjevskej Rusi
knieža Kyjevskej Rusi
Narodenie 1053
Úmrtie 19. máj 1125
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Vladimír II.

Vladimír II. Vsevolodovič Monomach (starorusky: Володимиръ (-меръ) Мономахъ, po rusky: Владимир Мономах) (* 1053 - † 19. máj 1125), knieža rostovsko-suzdaľského kniežatstva (1066 - 1073), smolenského kniežatstva (1073 - 1078) a Kyjevskej Rusi (1113 - 1125), štátnik a spisovateľ. Bol synom Vsevoloda I. Jaroslaviča a jeho ženy - dcéry byzantského imperátora Konštantína IX. Monomacha, - podľa ktorej dostal prezývku Monomach.

Štátnik[upraviť | upraviť zdroj]

Vláda panovníka bola obdobím posledného obdobia silnej Kyjevskej Rusi. Počas svojej vlády vlastnil takmer tri štvrtiny území Staroruského štátu. Významným krokom bolo dočasné zamedzenie bojov o kyjevský trón a získanie si autority od susedných kmeňov (Polovcov) a centralizácia moci do rúk panovníka.

Na začiatku vlády Vladimíra II. Monomacha v rokoch 1116 - 1117 vyšlo druhé vydanie Povesti dávnych liet, ktoré sa zachovalo do dnešných dní.

Spisovateľ[upraviť | upraviť zdroj]

Diela talentovaného spisovateľa Vladimíra II. Mnomacha sa dodnes zachovali iba v jedinom súbore Lavrentijského letopisu a pre ruských historikov sú jedinečnou pamiatkou staroruskej literatúry. Tri literárne diela panovníka[1] zhromaždil do zborníka s názvom Poučenie[2]. Neskôr sa súčasťou týchto diel stalo aj dielo List Olegovi Sviatoslavičovi (po rusky: Письмо Олегу Святославичу), ktoré autor napísal okolo roku 1093.

V jeho diele je ideálne vykreslený obraz o kresťanskom panovníkovi, ktorý je národu predstavený ako pracovitý, štedrý a pokojný vladár. Sú v ňom zhromaždené biblické a bohoslužobné texty, apokryfy a všetka dovtedajšia byzantská literatúra. Dielo panovníka je zložitá pamiatka, ktorá bola vystavaná v niekoľkých etápách. Prácu na diele začal panovník podľa všetkého už v roku 1101 na ceste do rostovsko-suzdaľkého kniežatstva.

Deti[upraviť | upraviť zdroj]

Vladimír II. Monomach bol za svojho života dvakrát ženatý.

Deti z prvého manželstva s Gitou Wessexskou, dcérou anglického kráľa Harolda II.:

Deti s polackou kňažnou Eufémijou:

Počet detí, ktoré s rôznymi manželkami v manželských zväzkoch mal sa nedá presne určiť, pretože ich bolo veľa a vzťahy nie sú dôkladne zdokumentované!

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Autor v nich podrobne rozpráva o svojom živote deťom (Poučenie, po rusky: Поучение), o vojenských ťaženiach a poľovačkách (Cesta a poľovačka po rusky: Пути и ловы) a o jeho náboženskom živote (Modlitba, po rusky: Молитва).
  2. Vladimír II. Monomach: Poučenie. (po rusky)


Vladimír II. Monomach
Vladárske tituly
Predchodca
-
Rostovské knieža
10661073
Nástupca
-


Vladimír II. Monomach
Vladárske tituly
Predchodca
-
Smolenské knieža
10731078
Nástupca
-


Vladimír II. Monomach
Vladárske tituly
Predchodca
Sviatopolk II. Jaroslavič
Kyjevské knieža
11131125
Nástupca
Boris Vladimirovič Svätý