Vlajka Kanady

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vlajka Kanady

Vlajka Kanady má tri vertikálne pruhy, červený, biely a červený, v pomere 1:2:1, uprostred bieleho je červený štylizovaný javorový list, používaný už od začiatku 18. storočia ako kanadský národný symbol.

Červené pruhy po oboch stranách javorového listu symbolizujú aj polohu Kanady medzi dvoma oceánmi (podľa pôvodného návrhu mali byť modré) zhodne s devízou štátneho znaku Od mora k moru. Červená a biela sú oficiálne kanadské farby od roku 1921, červená pripomínala krv padlých Kanaďanov v 1. svetovej vojne a biela sneh kanadského severu.

Vlajka bola schválená 15. decembra 1965[1], kedy nahradila do tej doby používanú britskú červenú vlajku (Red Ensign) so znakom štítu nachádzajúcom sa vo vlajúcej časti.

História vlajok Kanady[upraviť | upraviť zdroj]

Vlajúca vlajka Kanady

Kanada úradne získala svoju vlajku až v roku 1945. Neoficiálne ju však používala už skôr, pričom táto bola známa aj v zahraničí. Išlo o červenú britskú služobnú vlajku doplnenú vo vlajúcej časti štítom z kanadského znaku. S drobnou úpravou znaku v roku 1957 (farba javorových listov zmenená zo zelenej na červenú) sa zmenila aj vlajka. Po roku 1963 vznikla kampaň za novú vlajku bez britského Union Jacku, tá vyvrcholila schválením novej vlajky s javorovým listom v roku 1965. Jej vonkajšie pruhy mali byť pôvodne modré a mali symbolizovať oceán. Túto symboliku prevzali pruhy červené.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. 15 decembra. teraz.sk (Bratislava: TASR). Dostupné online [cit. 2020-12-15].