Vlajka Dominiky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vlajka Dominiky

Vlajka Dominiky – vlajkový list je tmavo zelený a nesie stredový kríž, ktorého ramená sú zložené z troch pruhov – žltého, čierneho a bieleho. Uprostred je červené kruhové pole o priemere dvoch tretín šírky vlajky. V ňom je do kruhu zoradených desať zelených päťramenných hviezd a medzi nimi stojí na hnedej vetve vzácny papagáj amazoňan cisársky (Amazona imperialis), žijúci len na Dominike. Je v prirodzených farbách – prevažne zelený, iba na hlave, chrbte a hrudi je sfarbený do modra. Pod krídlami je červený, nohy a zobák má žlté, oko je biele.

Je to národný vták ostrova, ktorý tu symbolizuje odvážny let k výšinám a splnenie všetkých nádejí. Červená farba pripomína socialistický program rozvoja Dominikou nastúpený, počet hviezd odpovedá desiatim administratívnym oblastiam (farnostiam), stredový kríž vyjadruje náboženské cítenie obyvateľstva, tri jeho pruhy symbolizujú podľa oficiálneho popisu sv. Trojicu. Žltá farba je pripomienkou slnka, citrusov a banánov, ale i pôvodných dominických obyvateľov Karibov, čierna predstavuje pôdu a africký pôvod dnešných obyvateľov štátu, biela priezračné vody ostrova i čistotu národných snáh, zelená farba značí lesy ostrova a jeho prírodu.

Vlajka bola zavedená súčasne s vyhlásením nezávislosti Dominiky roku 1978, kedy nahradila doterajšiu britskú modrú služobnú vlajku s dominikánskym znakom vo vlajúcej časti. Do konca roku 1981 však v stredovom kríži nasledoval po žltom pruhu pruh biely a až tak čierny, papagáj mal iný postoj a hviezdy boli zelené.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]