Vlajka Salvádora

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Štátna vlajka Salvádoru

Vlajka Salvádora má tri vodorovné pruhy, modrý, biely a modrý, čo sú farby vlajky niekdajších Spojených provincií Strednej Ameriky, ktoré existovali v rokoch 1823-1839 a ktorej členmi boli štáty Salvádor, Honduras, Guatemala, Kostarika a Nikaragua.

Modré pruhy symbolizujú vody Karibského mora a Tichý oceán, ktoré omývajú brehy týchto krajín, biela je farbou mieru a dorozumenia. Uprostred je umiestnený štátny znak Salvádoru, ktorý má za základ niekdajší znak zmienenej stredoamerickej federácie z roku 1823. Je to žlto lemovaný trojuholník (jeho strany predstavujú rovnosť, pravdu a právo). V ktorom sa na hraniciach vôd oceánov zdvíha z mora päť žltých vrchov symbolizujúcich jednotlivé členské krajiny federácie. Nad nimi je na palici vztýčená červená čiapka slobody, vychádzajúce slnko a dúha mieru. V lúčoch slnka je v opise text 15 DE SEPTIEMBRE DE 1821 (dátum oslobodenia od španielskej nadvlády), za trojuholníkom päť vlajok federácie, pod ním na bielej stuhe nápis DIOS, UNION, LIBERTAD (Boh, jednota, voľnosť) a všetko obopína vavrínový veniec previazaný dole modrou stuhou. Štrnásť časti venca odpovedá počtu salvádorských departementov. Okolo znaku je na vlajke žltý opis REPÚBLICA DE EL SALVADOR EN LA AMERICA CENTRAL.

Vlajka sa používa od roku 1912 zo znakom. Používala sa však tiež už v rokoch 1823-1865 (bez znaku). Posledný vlajkový zákon je z roku 1972.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]