Vlaky severokórejských vodcov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Od založenia štátu boli prví dvaja Severokórejskí vodcovia - Kim Il-song a jeho syn Kim Čong-il - známi tým, že používajú súkromné opancierované vlaky ako svoju preferovanú metódu domáceho a medzinárodného cestovania.

Minulosť[upraviť | upraviť kód]

Vlaky boli historicky používané mnohými svetovými vodcami, ale predovšetkým vojenskými vodcami, vzhľadom na ich vysokú rýchlosť, bezpečnosť a schopnosť ubytovať sa, rozsiahlych kancelárskych a osobných zariadení na jednom mobilnom mieste.

Kim Il-song používal vlak počas kórejskej vojny ako svoje sídlo a v používaní pokračoval aj po ukončení konfliktu z rokov 1950-1953 ktorý bol ukončený iba dohodou o prímerí. Bolo vyrobených šesť vlakových súprav.

U Kim Čong-ila bolo uprednostňovanie železničnej dopravy spôsobené jeho strachom z lietania. Kim používala vlaky, keď navštívil vojenské jednotky a továrne alebo cestoval do zahraničia. Tieto súkromné vlaky aj v súčasnosti obsluhujú sieť 19 staníc v Severnej Kórei vrátane niektorých podzemných palácov prístupných len po železnici.

Činnosť[upraviť | upraviť kód]

Vlaky sú silne, obrnené a obvykle sú ťahané dvoma pohonnými jednotkami. V roku 2009 bolo zaznamenané, že Kim Jong-il využil flotilu šiestich osobných vlakov, ktoré sa skladajú z 90 obrnených luxusných železničných vozňov. Každý obrnený vlak má moderné komunikačné zariadenia, ako napríklad satelitné telefóny, ktoré umožňujú vodcovi získať informácie a vydávať rozkazy počas cestovania.

Bezpečnostné opatrenia sa zvýšili po explózii v roku 2004 v Ryongchon pri hranici s Čínou. Výbuch, o ktorom sa predpokladalo, že bol spôsobený vlakom naloženým s olejom a chemikáliami, ktoré zasiahol elektrické vedenie. Výbuch nastal tri hodiny po tom, ako jeden z Kimových vlakov prešiel územím. To viedlo k domnienke, že to mohol byť pokus o atentát. Rýchlosť vlakov bola obmedzená na 60 km/h, a vlaky sú vypravované v skupinách po troch:

  • Prvý vlak preverí bezpečnosť železničných tratí
  • Stredný zvyčajne nesie vodcu, s časovým oneskorením 20 minút až hodinou po prvom vlaku
  • Tretí vlak prepravuje dodatočný bezpečnostný personál, nasledovníkov a komunikačné zariadenia

Po potvrdení cesty vlakom je oblasť okolo trať je strážená 24 hodín pred cestou.

V decembri 2011 oznámila Severokórejská televízia, že Kim Čong-il zomrel vo vlaku počas výletu v Severnej Kórei.

Cesty mimo severnej Kórei[upraviť | upraviť kód]

Najdlhšia vlaková cesta Kim Il-song sa uskutočnila v roku 1984, keď navštívil takmer každú socialistickú krajinu vo východnej Európe. Trať vlaku viedla cez územie Číny cez Sovietsky zväz so zastávkami v Poľsku, východnom Nemecku, Československu, Maďarsku, Juhoslávii, Bulharsku a v Rumunsku. Keďže veľká časť cesty viedla cez Sovietsky zväz, druhý vlak viezol podvozky (kolesá a nápravy) potrebné pre širokorozchodnú železnicu.

V apríli 2010 svedkovia v Číne odvodili neohlásenú návštevu Kima v Číne na základe pozorovania jeho vlaku v čínskom pohraničnom meste Dandong, ale čoskoro sa dozvedeli, že predmetný vlak bol len pravidelný nákladný vlak a Kim zostal v Severnej Kórei.

V auguste 2011 Kim Čong-il navštívil mesto Ulan-Ude v Rusku, približne 4500 kilometrov (2,800 mi) vlakom z Pchjongjangu. V Ulan-Ude sa stretol s vtedajším ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom.

V marci 2018 bol v Pekingu videný vlak rodiny Kim, ktorý spolu so zvýšenou bezpečnosťou okolo domu čínskej vlády viedol k špekuláciám, že buď Kim Čong-un, alebo jeho sestra Kim Jo-čong pricestoval na navštevujú Čínu. Toto by znamenalo, že vodca Severnej Kórey Kim Čong-un prvýkrát opustil krajinu od nadobudnutia moci v roku 2011. Tato správa sa nakoniec potvrdila, Kim Čong-un sa počas svojej trojdňovej návštevy Číny stretol s prezidentom Si Ťin-pchingom ktorého pozval na návštevu KĽDR.[1][2]

24. apríla 2019 Dorazil severokórejsky vodca do Ruska. Vo Vladivostoku sa zúčastni summitu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Spolu s ním pricestovali: minister zahraničných vecí Ri Jong-ho, skúsená jadrová vyjednávačka Čche Son-hui, šéf Kimovho štábu Kim Čchang-son a vodcova sestra Kim Jo-džong.[3]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. TREND.SK. Tajomný vlak opustil Peking, návštevu Kima Čong-una stále nepotvrdili. www.etrend.sk. Dostupné online [cit. 2018-03-28].
  2. Čínsky prezident prijal pozvanie Kim Čong-una na návštevu KĽDR - Hlavne.sk. Hlavne.sk. Dostupné online [cit. 2018-03-28].
  3. Severokórejský vodca Kim Čong-un pricestoval do Vladivostoku [online]. Pravda.sk, 2019-04-24, [cit. 2019-04-24]. Dostupné online.