Vojenská prilba

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Americkí vojaci s helmami PASGT

Vojenská prilba slúži vojakovi na ochranu pred zraneniami hlavy. Patrí k najstaršej vojenskej ochrannej výstroji. Používali ju už Asýrčania v období okolo roku 900 pred Kristom, neskôr bojovníci starovekého Grécka, Ríma, či stredovekí rytieri.

Prilba v staroveku[upraviť | upraviť zdroj]

Moderná rekonštrukcia centurionskej Galei, 1. stor.
  1. Staroveká prilba Korintského typu. Využívala ju armáda Alexandra Veľkého.
  2. Rímske prilby

Zhotovovali sa najmä z bronzu a železa a vojaci mali prilby ozdobené konskými chvostami, hoci sa od toho za cisárstva upustilo. Centurion (vyššia hodnosť v armáde) sa dal spoznať podľa charakteristického priečneho chochola. Poznáme typy Montefortino, Galea, Attica, Coollus, Spangenhelm a hrebeňovú prilbu. Počas rímskej histórie sa prilby viackrát menili.

Prilby v stredoveku[upraviť | upraviť zdroj]

15. storočie: Španielsko

Prilba Cabacete

Prilba má kužeľovitý hrot a široký okraj a je známa ako „kotlík“ alebo „vojnový klobúk“. Jej používateľ zvyčajne spolu s prilbou nosil bevor, čo bol kus plátového brnenia určeného na ochranu krku a dolnej časti tváre, podobný golieru. Prilba sa považuje za predchodcu morionu, ktorý bol spopularizovaný počas 16. storočia. Prilbu zvykla využívať vo väčšej miere pechota, ale aj jazdectvo. Táto oceľová prilba je jedinečná pre Španielsko, a zámerne napodobňuje tvar klobúka s okrajom.[1]

Dnešné vojenské prilby[upraviť | upraviť zdroj]

Dnešné vojenské prilby sú vyrábané z kevlaru, ocele. Prilby armády USA sú elektronicky prepojené s inými prilbami či veliteľstvom.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KOVAŘÍK, Jiří. Soumrak Rytířstva : Rytířské bitvy a osudy IV. 1461-1525. 1. vyd. Praha : Akcent, 2017. ISBN 978-80-7497-184-6. S. 228.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]