Vojna proti emu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie


Vojna proti emu

Muž držiaci mŕtveho emu zabitého austrálskymi vojakmi
Dátum 2. november – 10. december 1932
Miesto okres Campion, Západná Austrália
Výsledok neúspech, populácia emu pretrvala

Vojna proti emu alebo veľká vojna proti emu[1] bola vojenská operácia, ktorá sa odohrala v Austrálii v roku 1932 kvôli sťažnosti verejnosti na veľké množstvo vtákov emu, ktorí pustošili polia v okrese Campion v Západnej Austrálii. Neúspešné pokusy zredukovať populáciu emu viedli k tomu, že médiá tento incident označili ako vojnu proti emu. Napriek tomu, že bolo zabité veľké množstvo vtákov emu, ich populácia naďalej ničila polia a úrodu.

Prvé pokusy[upraviť | upraviť zdroj]

2. novembra vojaci išli do okresu Campion, kde zbadali 50 vtákov emu. Keďže boli vtáci mimo strelný dosah vojakov, miestni osadníci sa vtákov pokúsili nahnať tak, aby na nich mali dostrel. To sa avšak nevydarilo a vojaci boli schopní zastreliť iba zhruba tucet vtákov, pričom neutrpeli žiadne straty mužov. Ďalší významný pokus bol 4. novembra, keď bolo pri miestnej priehrade videných 1 000 vtákov emu. Nanešťastie, sa vojakom zasekla zbraň po tom ako zastrelili dvanástich vtákov[2]. 8. novembra zástupcovia Snemovne reprezentantov Austrálie rokovali o tejto vojenskej operácii a o jej negatívnom pokrytí v médiach. Dospeli k rozhodnutiu, že mužov aj zbrane stiahnu a operácia bude zrušená.

Následky[upraviť | upraviť zdroj]

Napriek problémom s vyhladzovaním týchto vtákov, farmári opäť požiadali vládu o pomoc v rokoch 1934, 1943 a 1948. Ich požiadavky boli však odmietnuté. Systém odmien za zabitie vtákov emu zavedený v roku 1923 ďalej pokračoval a aj úspešne, čo je dokázané vyplatením 57 034 odmien za 6 mesiacov v roku 1934.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. [1]The Great Emu War of 1932 | A Unique Australian Conflict (anglicky)
  2. [2]The Great Emu War: In which some large, flightless birds unwittingly foiled the Australian Army (anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]