Vojna za nezávislosť Dominikánskej republiky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O prvej nezávislosti Dominikánskej republiky v roku 1821 pozri efemérna nezávislosť.
Vojna za nezávislosť Dominikánskej republiky
(Dominikánska vojna za nezávislosť)

Bitka o Santiago de los Caballeros (30. marec 1844)
Dátum 27. február 184424. január 1856
Miesto ostrov Hispaniola
Casus belli Haitská invázia v roku 1822
Výsledok víťazstvo Dominikáncov a vznik prvej Dominikánskej republiky
Zmeny územia oddelenie územia Santo Dominga od Haiti
Protivníci
Historická vlajka Dominikánskej republiky Dominikánska republika Vlajka Haiti Haitská republika (1844–1849)
Druhá ríša Haiti Haitská ríša (1854–1856)
Velitelia
Pedro Santana
Antonio Duvergé
Felipe Alfau y Bustamante
Juan Bautista
Ángel Reyes
Cambiaso
Juan Bautista Maggiolo
Juan Alejandro Acosta
Manuel de Regla Mota
José María Cabral
José María Imbert
Pedro Eugenio Pelletier
Fernando Valerio
José Joaquín Puello
Juan Pablo Duarte
Francisco del Rosario Sánchez
Matías Ramón Mella
Charles Rivière-Hérard
Jean-Louis Pierrot
Faustino I
Pierre Paul
Auguste Brouard
Gen. Souffrand
Gen. St.-Louis
Gen. Seraphin ()
Jean Francois Jeannot
Antoine Pierrot ()
Pierre Rivere Garat()
Sila
15 000 milicionárov[1]
10 lodí (59 kanónov)[2]
+40 000 pravidelných[1]

Vojna za nezávislosť Dominikánskej republiky alebo dominikánska vojna za nezávislosť (špa. guerra de la independencia dominicana) bol historický proces, ktorý sa začal vyhlásením Dominikánskej republiky a jej oddelením od Haiti vo februári 1844.

Počas 22 rokov pred nezávislosťou bol celý ostrov Hispaniola pod vládou Haiti v dôsledku okupácie štátu Španielske Haiti, ktorý nakrátko vznikol v roku 1821 vo východnej časti ostrova, touto krajinou.

Oddelenie Haiti bolo vyhlásené 27. februára 1844 skoro ráno na Puerta de la Misericordia po výstrele z muškety patricija Matíasa Ramóna Mellu a vztýčením trojfarebnej vlajky na Puerta del Conde patricijom Franciscom del Rosariom Sánchezom. Obaja boli inšpirovaní ideálmi zakladateľa národnosti Juana Pabla Duarteho. Koniec haitskej okupácie bol dobre prijatý obyvateľmi mesta Santo Domingo, ktorí mávali prevažne španielskymi vlajkami a niektorými francúzskymi. V reakcii na to Charles Rivière-Hérard viedol inváziu z Haiti, ktorú porazil generál Pedro Santana, vyslaný generálom Antoniom Duvergéom v bitke o Azuu. Na poli zostalo mŕtvych viac ako 1000 Haiťanov,[3] kým Dominikánci utrpeli iba 2 úmrtia a 3 zranených.[3] Avšak Hérard na svojom ústupe zapálil mesto Azua a zastrelil väzňov, ktorých zajal. Dňa 30. marca toho istého roku dominikánske sily pod velením generála Josého Maríu Imberta v spoločnosti Fernanda Valeria v ich „Carga de los Andulleros“ porazili armádneho haitského votrelca, ktorý sa na svojom ústupe dopustil početných prečinov, lúpeží a požiarov, kým sa nedostal na Haiti. Prvá námorná bitka sa odohrala 15. apríla 1844. Výsledkom bitky bolo, že Dominikánci potopili tri nepriateľské lode bez straty jedinej vlastnej.

V máji 1845 generál Pedro Santana s pomocou generálov Antonia Duvergého a Josého Joaquína Puella porazil haitské jednotky v Estrellete a Belleri a v Puerto Plata zajali haitskú eskadru, ktorá bombardovala toto mesto a spôsobila rozsiahle škody. V marci 1849 prezident Haitskej republiky Faustino Soulouque začal svoju kampaň proti Dominikánskej republike na čele armády 18 000 vojakov, pričom zabil každého Dominikánca, ktorý mu stál v ceste, čím sa obyvateľstvo naplnilo terorom snažiacim sa nájsť si útočisko v meste Santo Domingo tvárou v tvár násiliu, ktoré rozpútali haitskí vojaci. Kvôli tejto situácii bol dominikánsky prezident Manuel Jimenes porazený vo svojom pokuse zastaviť haitskú inváziu a bol nútený prijať rozhodnutie kongresu republiky povolať generála Pedra Santanu v sprievode generála Antonia Duvergého na čeliť inváznej armáde. Neskôr sa generálovi Duvergému podarilo poraziť Haiťanov v bitke o El Número a tri dni po tejto bitke porazil generál Pedro Santana Haiťanov v bitke o Las Carreras. V roku 1855 cisár Soulouque znovu napadol republiku s 30 000 vojakmi,[4] rozdelení na tri kolóny rozsievajúce hrôzu a podpaľujúce všetko, čo im stálo v ceste, až kým neboli porazení v bitkách o Santomé a v Cambronal, Haiťania utekali smerom na Haiti. Neskôr boli zredukovaní v Sabana Large. Tento dominikánsky triumf priniesol generálovi Pedrovi Santanovi uznanie Senátu Dominikánskej republiky a 27. februára sa oslavuje to, čo sa nazýva Deň nezávislosti.

Keďže však hraničná situácia nebola po konflikte definovaná, Haiti naďalej okupovalo centrálnu vysočinu, kde sa nachádzali mestá Hincha, Las Caobas, San Miguel de la Atalaya a San Rafael de la Angostura. Po hraničnej zmluve z roku 1936 sa Dominikánska republika vzdala týchto území.

Pozadie[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1801 Toussaint Louverture, vodca Haitskej revolúcie, prišiel do Santo Domingo a vyhlásil zrušenie otroctva v mene Francúzskej republiky. Krátko nato Napoleon vyslal armádu, ktorá si podmanila celý ostrov a vládla mu niekoľko mesiacov. Černosi a mulati v západnej časti ostrova opäť povstali proti Francúzom v októbri 1802 a napokon ich porazili v novembri 1803. Dňa 1. januára 1804 víťazi vyhlásili Saint-Domingue za republiku nezávislú od Haiti.

Po porážke z rúk Haiťanov zostala malá francúzska posádka vo východnej časti ostrova, v oblasti, kde bolo obnovené otroctvo a z ktorej emigrovali mnohí emigrovaní španielski osadníci. V roku 1805, po korunovaní za cisára, Jean-Jacques Dessalines vtrhol do východnej časti a dosiahol mesto Santo Domingo, ale musel sa stiahnuť kvôli odporu francúzskej námornej eskadry. Počas svojho ústupu cez Cibao Haiťania vyplienili mestá Santiago a Moca, pričom zabili väčšinu ich obyvateľov.

Francúzi ovládali východnú časť ostrova, kým neboli porazení španielskymi obyvateľmi v bitke o Palo Hincado 7. novembra 1808, čo ich 9. júla 1809 prinútilo dokončiť konečnú kapituláciu Santo Dominga pod tlakom kráľovského námorníctva Spojeného kráľovstva.

Španielske úrady však prejavili malý záujem o ich obnovenú kolóniu, takže toto obdobie v histórii je známe ako España Boba. Tento nezáujem o kolóniu Santo Domingo bol spôsobený španielskou vojnou za nezávislosť proti Francúzom a procesu nezávislosti, ktoré vznikli v mnohých španielskych kolónie v Amerike. Vyčerpanie bohatstva kolónie spôsobilo nezáujem metropoly o produkciu nového bohatstva a tovaru. Paralelne s tým veľkí rančeri získali silné vedenie na juhovýchode, kde istý čas vládol „zákon mačety“.

Dňa 1. decembra 1821 bývalý generálny kapitán a spisovateľ José Núñez de Cáceres vyhlásil nezávislosť kolónie, nazval ju Nezávislý štát španielskeho Haiti, pričom požiadal o začlenenie nového štátu do Gran Colombie.

Kladenie odporu[upraviť | upraviť zdroj]

Obrázok predstavujúci trinitárov
Puerta de la Misericordia, pamätné miesto, kde bolo v roku 1844 vystrelené z muškety, ktorá začala Dominikánsku vojnu za nezávislosť

Juan Pablo Duarte, vzdelaný a autentický mladý nacionalista bol tým, kto inšpiroval a pomohol viesť vojnu za nezávislosť v roku 1844. Duarte spolu s niekoľkými dominikánskymi liberálmi založili v roku 1838 tajnú spoločnosť La Trinitaria, takto pomenovaný na počesť Najsvätejšej Trojice. Každá skupina verbovala nasledovníkov, zachovávala prísne utajenie, s malým alebo žiadnym priamym vzájomným kontaktom, aby sa minimalizovala možnosť odhalenia haitskými úradmi. Hoci mnohí boli naverbovaní, La Trinitaria bola objavená, čo viedlo k zmene jej názvu na „La Filantrópica“.

V roku 1843 sa trinitári pridali k Haitskej liberálnej strane, ktorá zvrhla prezidenta Jean-Pierre Boyer. Trinidadčania, ktorí sa zúčastnili na zvrhnutí, však upútali pozornosť Boyerovho nahradenia, Charlesa Rivière-Hérarda. Uväznil niektorých trinitárov a prinútil Duarteho opustiť ostrov. Počas svojho exilu Duarte neúspešne hľadal podporu v Kolumbii a Venezuele. V decembri 1843 povstalci požiadali Duarteho, aby sa vrátil, pretože museli rýchlo konať zo strachu, že sa Haiťania dozvedia o ich plánoch na povstanie. Vo februári 1844, keď sa Duarte kvôli chorobe nevrátil, sa rebeli rozhodli konať pod vedením Francisco del Rosario Sánchez, Matías Ramón Mella a Pedro Santana, bohatý rančer, ktorý velil súkromnej armáde svojich farmárskych robotníkov.

V januári 1844 bol v rôznych dominikánskych mestách uverejnený Akt o nezávislosti Dominikánskej republiky, ktorý uvádzal dôvody, prečo dominikánsky ľud už nemôže byť naďalej zjednotený s Haiťanmi.

Dňa 24. februára 1844 v noci sa hlavní členovia La Trinitaria tajne stretli v dome Francisca del Rosaria Sáncheza a dohodli sa na plánoch a dátume povstania, ktoré bolo revolučným povstaním, ktoré ovládlo opevnené mesto Santo Domingo. 25. februára boli vyslaní povstalci vyslaní do rôznych regiónov krajiny s jasným cieľom zverejniť rozhodnutia prijaté na stretnutí.

Priebeh vojny[upraviť | upraviť zdroj]

Pevnosť Ozama v Santo Domingu dobytá dominikánskymi rebelmi 27. februára 1844

Dňa 27. februára 1844 povstalci pod vedením Sáncheza v neprítomnosti Duarteho dobyli Pevnosť Ozama v hlavnom meste Santo Domingo. Haitská posádka bola zaskočená, zrejme ju zradil jeden z ich strážcov. Ďalšia skupina povstalcov, vedená Matíasom Ramónom Mellom, dosiahla Puerta de la Misericordia, kde Mella odpálil legendárne Trabucazo de la Independencia a Sánchez okamžite zdvihol novú dominikánsku vlajku s výkrikom „¡Dios, Patria, Libertad!“ (slov. Boh, vlasť a sloboda !). Nová republika sa zrodila vo forme republikánskej a demokratickej vlády v slobodných ľuďoch, ktorí odmietali akékoľvek cudzie vnucovanie. Dočasná vláda na čele s konzervatívcom Tomás Bobadilla rýchlo zorganizovala armádu na obranu úspešného povstania a rozdrvila protiofenzívu reakčných jednotiek vyslaných Port-au-Prince.

V dňoch, ktoré nasledovali po vyhlásení nezávislosti, všetci haitskí predstavitelia opustili Santo Domingo. Tomás Bobadilla y Briones, právnik konzervatívec, ktorý sa zúčastnil predchádzajúceho povstania, viedol dočasnú radu vlády novej republiky. V marci 1844 haitské jednotky opäť vtrhli do východnej časti, aby znovu získali kontrolu, ale po ťažkých stratách boli nútené stiahnuť sa.[5] Začiatkom júla 1844 Duarteho jeho nasledovníci vyzvali, aby sa stal prezidentom republiky. Duarte súhlasil, ale iba ak by sa tak stalo prostredníctvom slobodných volieb. Túto okolnosť využil Pedro Santana, ktorý sa ujal vlády, keď jemu lojálne vojenské sily 12. júla 1844 dobyli Santo Domingo a uväznili Duarteho, Sáncheza a Mella.

Dňa 6. novembra 1844 Ústavodarné zhromaždenie navrhlo ústavu, založenú na francúzskych modeloch, ktoré zaviedli oddelenie moci a legislatívnu kontrolu nad exekutívou. Santana však zahrnul článok 210, ktorý mu zaručil neobmedzenú moc počas vojny proti Haiti. Táto vojna pokračovala počas septembra a novembra 1845, kde boli Haiťania porazení v bitkách La Estrelleta a Beller.[6] Haitské jednotky v týchto bojoch utrpeli viac ako tisíc mŕtvych, tisíce zranených a stovky väzňov. Dňa 21. decembra haitské škunery Union, Dieu Prótege a Guerriére náhodne narazili na plytčinu neďaleko Puerto Plata a Dominikánci zajali 149 preživších väzňov.[4] Santana zostal prezidentom až do roku 1848, kedy voľby prehral. V roku 1849 haitský prezident Faustino Soulouque zaútočil na novú republiku, ale bol porazený v bitkách pri El Número a Las Carreras.[6] Zomrelo viac ako 500 Haiťanov.[4]

Námorná expedícia na pobrežie Haiti[upraviť | upraviť zdroj]

Pohľad na prístav mesta Santo Domingo

Koncom 40. rokov 19. storočia prezident Buenaventura Báez získal podporu francúzskeho námorníka Juana Carlosa Fagaldeho na uskutočnenie námornej ofenzívy, ktorá bola transcendentálna v upevňovaní dominikánskej nezávislosti. Námorná flotila potopila haitské lode v The Keys, okrem toho vypálila mestá Anse-à-Pitre a Saltrou. Zajatých bolo aj niekoľko haitských lodí plných zásob. Podľa dobových kroník pri týchto útočných prípravách nedošlo k žiadnej obeti Dominikáncov.[7]

Dominikánska flotila, ktorej velil veliteľ Fagalde, išla na haitské pobrežie druhýkrát; zakotvil v Petite Rivière, vylodil svojich ľudí, posádka sa dala na útek a vzal im dve zástavy; mesto ľahlo popolom a rozprášil obyvateľov Dame Marie paľbou z dela.[2] Pred obyvateľstvom Los Cayos sa začal námorný boj, pri ktorom bolo potopených niekoľko haitských lodí a ich dôstojníci boli zajatí. Dominikánske lode sa vrátili do Santo Dominga, keď narazili na búrku.

V roku 1854 boli obe krajiny opäť vo vojne. Počas mája dominikánska fregata Cibao a škuner Buenaventura, ktorým velil generál Juan Alejandro Acosta, podnikli plavbu pozdĺž južného pobrežia Haiti, pričom zničili obchod a pristáli na pobrežie. V novembri dominikánska brigatína 27 de Febrero a škuner Constitución zajali haitskú loď Clarisé a bombardovali Anse-à-Pitre a Saltrou.[4] Boje sa skončili v roku 1856.

Následky[upraviť | upraviť zdroj]

Keďže však hraničná situácia nebola po konflikte definovaná, Haiti naďalej okupovalo centrálnu vysočinu, kde sa nachádzali mestá Hincha, Las Caobas, San Miguel de la Atalaya a San Rafael de la Angostura. Po hraničnej zmluve z roku 1936 sa Dominikánska republika vzdala týchto území.

Dominikánska flotila (1845)[upraviť | upraviť zdroj]

Juan Bautista Cambiaso, zakladateľ dominikánskeho námorníctva
 • Fregata Cibao — 20 kanónov, pušky, oštepy, mačety[2]
 • Brigatína-škuner San José — 5 kanónov[2]
 • Brigatína-škuner La Libertad — 5 kanónov[2]
 • Škuner General Santana — 7 kanónov[2]
 • Škuner La Merced — 5 kanónov[2]
 • Škuner Separación — 3 kanóny[2]
 • Škuner 27 de Febrero — 5 kanónov[2]
 • Škuner María Luisa — 3 kanóny[2]
 • Škuner 30 de Marzo — 3 kanóny[2]
 • Škuner Esperanza — 3 kanóny[2]

Bitky[upraviť | upraviť zdroj]

Škuner Separación Dominicana počas bitky pri Tortuguere od Adolfa Garcíu Obregóna

Bitky, ktorým Dominikánci čelili, aby si udržali nezávislosť.

Osobnosti zapojené do vojny[upraviť | upraviť zdroj]

 • Konzervatívci
  • Tomás Bobadilla y Briones, právnik a vodca konzervativizmu. Po získaní nezávislosti bol vymenovaný za prvého guvernéra novej Junta Central Gubernativa.
  • Pedro Santana, bohatý vlastník pôdy z východnej časti krajiny, zástanca anexionizmu. Stal sa prvým ústavným prezidentom krajiny.
  • José Joaquín Puello, vodca frakcie spolu s Bobadillom
  • Gaspar Hernández, dominikánsko-peruánsky duchovný a zástanca pripojenia nového národa k Španielsku
  • Pedro Pamiés, duchovný, ktorý bol rovnako ako Hernández za anexiu
  • Andrés López Villanueva, vojak, ktorý bol narukovaný v Puerto Plate
  • Buenaventura Báez, budúci vodca Republiky a zástanca anexionizmu.
  • Manuel Joaquín Delmonte, politik a diplomat s anexionistickými tendenciami
  • Gabino Puello, dominikánsky hudobník
  • Eusebio Puello, anexionistický vojak
  • Ramon Santana
  • Manuel de Regla Mota
  • Micaela Antonia Riverová, manželka Pedra Santanu.
  • Froilana Febles Riverová, manželka Ramóna Santanu, Pedrovho brata

Napriek ich ideologickým rozdielom sa títo muži spojili kvôli jednej veci, nezávislosti východnej časti La Española. Ich spojenie bolo prostredníctvom manifestu, kde uviedli dôvod ich oddelenia od Haiti. Toto nové obdobie slobody sa nazývalo Prvá republika (1844-1861).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b A Brief History of the Caribbean. [s.l.] : Infobase Publishing, 2008. Dostupné online. (EN)
 2. a b c d e f g h i j k l Obras Completas [online]. . Dostupné online.
 3. a b The Papers of John C. Calhoun, Volume 21. [s.l.] : Univ of South Carolina Press, 1959. Dostupné online. (EN)
 4. a b c d CLODFELTER, Micheal. Warfare and Armed Conflicts: A Statistical Encyclopedia of Casualty and Other Figures, 1492-2015, 4th ed. [s.l.] : [s.n.], 2017. ISBN 978-0786474707. (po anglicky)
 5. BETHELL, Leslie. The Cambridge History of Latinská Amerika: Volume 3. [s.l.] : Cambridge University Press, 1984. Dostupné online. (po anglicky)
 6. a b Multiple Authors. Imperial Wars 1815–1914. [s.l.] : Amber Books Ltd, 2013. Dostupné online. ISBN 978-1-78274-125-1. (EN)
 7. La Armada y la Independencia [online]. Listín Diario, [cit. 2023-02-16]. Dostupné online. Archivované 2023-02-09 z originálu.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]